"Me ei vaja Sputnik V-d"

22/03/2021

Euroopa Parlamendi liikme Yana Toomi veebisaidi rubriik toob lugejani uudiseid Euroopast ja naabermaadest. Täna on päevakorras lahing vaktsiini pärast ja Türgi embus.

Helista mulle, helista. Hommikul helistas Boris Johnson Angela Merkelile ja Emmanuel Macronile, et veenda neid mitte keelama AstraZeneca vaktsiini eksporti EL-ist Ühendkuningriiki. Päev varem teatas Brüssel ametlikult, et tõenäoliselt keelab Hollandi tehases toodetud vaktsiini ekspordi, kuni AstraZeneca täidab oma kohustused Euroopa ees. 15. märtsi seisuga on EL eksportinud üle 40 miljoni vaktsiiniannuse, millest enam kui 10 miljonit doosi brittidele; Euroopa vaktsineerimisprogrammi mahajäämust silmas pidades on aeg midagi ette võtta. EL-i juhid arutavad konkreetseid samme neljapäevasel tippkohtumisel, mida otsustati muuta virtuaalseks - kolmanda laine ja meetmete karmistamise tõttu paljudes kohtades.

Optimism ei vaibu. Euroopa Komisjoni volinik Thierry Breton ütles Prantsuse televisioonis, et EL-il on kõik võimalused "immuunsuse saavutamiseks 14. juuliks" (see tähendab Bastille'i päevaks): 55 kontinendi tehast toodavad päeval ja öösel vaktsiine - ja teises kvartalis  EL saab umbes 300–400 miljonit annust. Sellest peaks piisama 70% elanikkonna kaitsmiseks ja karja immuunsuse saavutamiseks. "Ei, me ei vaja Sputnik V-d," ütles Breton. "Venelastel on niikuinii raskusi selle tootmisega ... Aga kui EL saab Moskvat aidata ja toota seda paaris tehases - miks mitte."

Türgi tähetund. Just see riik, mitte Hiina ja Venemaa, saab olema tähelepanu keskmes EL-i tippkohtumise välispoliitika sektsioonis. Põhjus on lihtne - Euroopa Komisjonile tehakse ülesandeks pikendada rändelepet, mille kohaselt Türgi hoiab migrante enda juures ega luba neil EL-i siseneda. Eelmine leping oli sõlmitud viieks aastaks ja läks EL-ile maksma 6 miljardit eurot. Uue plaani nimel,  nagu kirjutab Brüsseli ajaleht Politico, peavad liikmesriigid taas kukrut kergendama. Iseküsimus on,  kuidas tippkohtumine reageerib sellele, et Türgi väljus Istanbuli konventsioonist, ehk Euroopa Nõukogu naistevastase vägivalla ja perevägivalla ennetamise ja tõkestamise konventsioonist?