Väljavaated vaktsiinisaagile

17/03/2021

Euroopa Parlamendi liikme Yana Toomi veebisaidi rubriik toob lugejani uudiseid Euroopast ja naabermaadest. Täna on päevakorras vaktsineerimine ja Hiina ähvardus.

Head uudised. BioNTech / Pfizer kavatseb ületada plaani ja tarnib teises kvartalis EL-ile 200 miljonit vaktsiiniannust, millele lisandub 55 miljonit Johnson & Johnsoni annust, lisaks 35 miljonit Modernat - see on juba 290 miljonit doosi. Plaani kohaselt peaks EL saama teises kvartalis 300 miljonit doosi ehk vahe on minimaalne. Ka AstraZenecalt on tulemas  mõned tarned - kuid selle vaktsiini saatus on neljapäevani ebaselge. 19 EL-i riiki on AstraZeneca süstimise täielikult või osaliselt peatanud. Kusjuures näiteks Prantsusmaal usaldab Briti vaktsiini vaid 20%.

Kes ei jõudnud, see jäi hiljaks? Austria kantsler Sebastian Kurz ja veel viie riigi juhid paluvad,et EL kehtestaks „korrigeeriiva mehhanismi”, et riigid, kes on ostnud vaktsiine vähem kui vaja, saaksid vaktsiine ... teiste EL-i liikmete arvelt. Brüsseli  ajalehe Politico andmetel vaatavad EL-i ametnikud sellele viltu.

Sanktsioone pole vaja. Hiina suursaadik EL-is Zhang Ming hoiatas EL-i riike: kui need  kehtestavad uiguuri laagrite pärast Hiina-vastaseid sanktsioone, Hiina Rahvavabariik on sunnitud vastama ja Euroopale see vastus ei meeldi.