Kolmteist AstraZeneca mittesõpra

16/03/2021

Euroopa Parlamendi liikme Yana Toomi veebisaidi rubriik toob lugejani uudiseid Euroopast ja naabermaadest. Täna on päevakorras vaktsiinid ja Brexit.

13-st 27-st. Juba 13 EL-i riiki on peatanud AstraZeneca vaktsiini kasutamise; nende hulgas Prantsusmaa ja Saksamaa (kuid mitte Eesti). On oodata, et WHO eksperdid teevad täna veel ühe otsuse selle kohta, kas vaktsiin on seotud tromboosi juhtumitega. Euroopa Ravimiamet teeb sellise otsuse homme.

Järjekordne läbikukkumine. Nagu ütles Haiguste ennetamise ja tõrje Euroopa keskuse (ECDC) töötaja eile Euroopa Parlamendi Tervishoiukomisjoni koosolekul, EL-i riike on tabanud fiasko  uute koroonaviiruse tüvede tuvastamisel. Teisisõnu võivad uued, nakkavamad ja ohtlikumad tüved levida enne, kui neid märkame.

Lõputu Brexit. Euroopa Komisjon kaebas eile Suurbritannia valitsuse kohtusse, mis Brüsseli arvates "otsustas rikkuda rahvusvahelist õigust teist korda poole aasta jooksul". Jutt on brittide otsusest peatada EL-iga sõlmitud leping Iiri mere tollipiiril. Tegelikult jääb piir avatuks ja seda saab kasutada kaupade vedamiseks kolmandatest riikidest, peamiselt Suurbritanniast, Euroopa Liitu. Füüsiliselt ei saa Brüssel midagi teha - ainult juriidiliselt.