Laat ja pass

15/03/2021

Euroopa Parlamendi liikme Yana Toomi veebisaidi rubriik toob lugejani uudiseid Euroopast ja naabermaadest. Täna on päevakorras vaktsiinid ja rohelised passid.

„Vaktsiinilaat.“ Just selle sõnaga märkis Austria kantsler Sebastian Kurz Euroopa Komisjonile saadetud kirjas olukorda vaktsiinidega, kus mõned EL-i riigid saavad neid palju rohkem kui teised. Euroopa Komisjon vastas tasakaalukalt: mõned riigid ei osta välja kõiki vaktsiine, teised ostavad täiendavaid annuseid. Austria ajalehe Der Standard andmetel Austria ja mitmed teised EL-i riigid jäid lootma AstraZeneca odavamatele hangetele, samas kui Saksamaa ja Prantsusmaa valisid kallimad RNA-põhised vaktsiinid (Pfizer, Moderna).

AstraZeneca: vähe ja pole õige asi. Farmaatsiaettevõte AstraZeneca teatas, et "kahjuks" tarnib EL-i vaktsiine kavandatust palju vähem. Samal ajal Iirimaa ja Holland peatasid AstraZeneca vaktsineerimise, kuni ei selgu,kas see on seotud suure tromboosiriskiga või mitte.

Suured lootused. EL-i riigid, eriti turismist väga sõltuvad, suhtuvad Euroopa Komisjoni lubadustesse kehtestada EL-is vabat liikumist lubav roheline pass väga optimistlikult. Selliseid passe hakatakse väljastama kolmele kategooriale: neile,  kes on vaktsineeritud, kelle test on negatiivne ning kes on Covidi läbi põdenud.