Facebook maksab kõige eest?

12/03/2021

Euroopa Parlamendi liikme Yana Toomi veebisaidi rubriik toob lugejani uudiseid Euroopast ja naabermaadest. Täna on päevakorras AstraZeneca ja digitaalne maks.  

Rünnak kahelt poolt. Vaktsiinitootja AstraZeneca on viimase ööpäeva jooksul saanud kaks Euroopa lööki. Ühelt poolt on mitmed riigid, sealhulgas Eesti, blokeerinud vaktsiinipartii kasutamise (mõned – vaktsiini üldse), kuna on kahtlus, et see võib esile kutsuda trombide tekke. Teisalt heidab eurovolinik Thierry Breton AstraZenecale ette, et see ei tee EL-iga sõlmitud lepingu täitmiseks piisavalt jõupingutusi - teises kvartalis tarnib ettevõte EL-ile kõigest  76 miljonit doosi kavandatud 180 miljonist.

Tehnohiiglased, valmistuge! Kahe nädala pärast toimuval tippkohtumisel, nagu kirjutab Brüsseli ajaleht Politico, kinnitavad EL-i juhid oma valmisolekut kehtestada sellistele tehnokorporatsioonidele nagu Facebook "digitaalne maks". Prantsusmaa, Itaalia ja Hispaania leiavad, et EL peaks selle maksu nii või teisiti kehtestama, kuid suur grupp riike on veendunud, et seda tuleks teha ainult globaaltasandil, kooskõlastades oma seisukohti  Ameerika Ühendriikide ja teiste osalejatega.