Vaktsiinid on nõrk lüli

11/03/2021

Euroopa Parlamendi liikme Yana Toomi veebisaidi rubriik toob lugejani uudiseid Euroopast ja naabermaadest. Täna on päevakorras rõõmutu olukord vaktsineerimisega.

Kes ja kuhu vaktsiine ekspordib. Euroopa Ülemkogu juht Charles Michel ründas Ühendkuningriiki, väites, et see faktiliselt keelab vaktsiinide ekspordi riigist. Boris Johnson süüdistas selles samas EL-i, kuid faktid on jonnakad asjad: 9. märtsi seisuga eksportis EL 34 miljonit vaktsiiniannust 31 riiki, kusjuures Suurbritanniasse - 9,1 miljonit doosi. "Britid," ütleb Michelle, "pole seni tõestanud, et nad ei hoia enamust oma territooriumil toodetud vaktsiinidest endale ... Lihtne küsimus on: mitu vaktsiini olete eksportinud? Vastust ei tulnud. ”

Teised Johnsonid. Euroopa Ravimiamet kiidab täna heaks Johnson & Johnsoni vaktsiini, mis kaitseb pärast esimest süsti 66% ja säilib külmkapis kuni kolm kuud. Kuid Johnson & Johnsoni korporatsioonil pole kohustust tarnida vaktsiine EL-i enne teist kvartalit ning seda ei tasu oodata enne aprilli keskpaika: USA on vaktsiinide eksporti piiranud. Ja  see võib kesta veel kauemgi – Biden on äsja andnud rohelise tule Johnson & Johnsonilt veel 100 miljoni annuse tellimisele.

Kas eksport ei peaks olema keelatud? Mitmed eksperdid on arvamusel, et kuna suurimad vaktsiinitootjad, Ameerika Ühendriigid ja Ühendkuningriik, ei kiirusta neid eksportima ja vaktsineerivad oma elanikke, ning samal ajal EL on sunnitud tarnima vaktsiine teistesse riikidesse, on meil aeg samamoodi kehtestada täielik ekspordikeeld. Vastasel juhul hakkamegi maha jääma - katastroofiliste tagajärgedega.

Ainult kolletele. Neli miljonit Pfizeri vaktsiini annust, mille EL saab ennetähtaegselt, saadetakse märtsi lõpuni koroonaviiruse kolletesse: Tirool, Nizza, Moselle, Bolzano, Baierimaa, Saksimaa, “muud EL-i riigid”. Kas Eesti on nimekirjas, pole selge.

9. mai. Euroopa tuleviku konverents algab ametlikult Euroopa päeval, kuid kuidas seda läbi viiakse, pole selge.