Tülid vaktsiinide pärast

10/03/2021

Euroopa Parlamendi liikme Yana Toomi veebisaidi rubriik toob lugejani uudiseid Euroopast ja naabermaadest. Täna on päevakorras vaktsiinid ja diskrimineerimine.

Kõik kõigi vastu. EL süüdistab britte, et nende riik saab üha enam AstraZeneca vaktsiini. Austraalia süüdistab EL-i, et too pooldab Itaaliat vaktsiinide ekspordi keelamises Austraaliasse. Sputnik V loojad süüdistavad Euroopa Ravimiametit (EMA) selles, et ta ei soovita Sputniku kasutamist enne heakskiitmist. EMA endine ülemus süüdistab EL-i vaktsiinitootjatega "naiivsete" lepingute sõlmimises. Sedaaegu plaanis on anda "Covidi pass", EL Covid Card, millega on võimalik vabalt EL-is ringi reisida, ka neile, kes on vaktsineeritud Venemaa ja Hiina vaktsiinidega. Itaalia hakkab tootma Sputnik V-d, läbirääkimised käivad Prantsusmaa ja Saksamaaga.

Kuidas on teie lood feminismiga? Täna arutavad parlamendiliikmed sõltumatu meedia ahistamist Ungaris, Poolas ja Sloveenias. Hääletusele pannakse resolutsioon, millega kuulutatakse EL "LGBTIQ vabaks tsooniks" – Poola kiuste, mille osa on kuulutanud end "LGBTIQ vabaks tsooniks". Resolutsioonil ei ole juriidilist jõudu, tegelikult on see protest inimõiguste rikkumise vastu. Poola jurist Jerzy Kwaśniewski, kes seisab "LGBTIQ-vabade tsoonide" ja abortide faktilise keelu taga, andis  vastulöögi Twitteris. Lätis ja Poolas, kirjutab ta, on naisjuhte palju rohkem kui Prantsusmaal ja Saksamaal; "kuid need inimesed tahavad meile peale suruda ebaefektiivseid soopõhiseid vahendeid“.

Madridi, vangi? Eile võttis Euroopa Parlament Hispaania (Kataloonia) parlamendisaadikult Carles Puigdemontilt puutumatuse ja teda ootab nüüd kuni 30 aastat vangistust "mässu" eest - 2017. aasta Kataloonia iseseisvusreferendumi korraldamise eest. Ent kas Belgia annab mässumeelse  katalaani välja, on siiski küsimus.