EL ja seitse vaktsiini

05/03/2021

Euroopa Parlamendi liikme Yana Toomi veebisaidi rubriik toob lugejani uudiseid Euroopast ja naabermaadest. Täna on päevakorras vaktsiinid ja Euroopa tulevik. 

Kas Sputnik V läheb orbiidile? Euroopa Ravimiamet võttis Venemaa vaktsiini vaatluse alla pärast seda, kui venelased saatsid ometi avalduse õigele aadressile. Sputnik on seitsmes selle staatusega vaktsiin; kolm on juba heaks kiidetud, neljas - Johnson & Johnsonilt võib saada heakskiidu järgmisel nädalal ning veel kaks - Novavax ja CureVac - ootavad oma järjekorda. Seni aga Itaalia blokeeris AstraZeneca vaktsiini ekspordi Austraaliasse, järgides USA ja Suurbritannia eeskuju, kes ei luba vaktsiini oma territooriumitelt eksportida.

Jää hakkas minema. Euroopa Komisjoni ja Euroopa Parlamendi juhid ning Portugali (selle kuue kuu jooksul EL-i eesistujariik) peaminister allkirjastavad järgmisel kolmapäeval deklaratsiooni Euroopa tuleviku konverentsist. Kauaoodatud üritus, milles peavad osalema EL-i elanikud, ikkagi toimub,  kuid juhtima seda asub mitte Guy Verhofstadt, nagu plaaniti, vaid teised inimesed -kolm või isegi kuus.  Euroopa Parlament pidas Verhofstadti – Renew Europe fraktsiooni kandidatuuri - "liiga föderalistlikuks" (nagu kuluaarides räägiti Brüsseli  ajalehele Politico). Kas võib see tähendada seda, et suuri muutusi tänu konverentsile oodata ei tasu?

Orban annab vastulöögi. EPP fraktsioonist lahkudes saatis Ungari peaminister Euroopa Parlamendile kirja, milles teatas, et soovib pakkuda kodu "kõigile Euroopa kodanikele, kes ei soovi migrante, ei taha multikultuursust, ei lange LGBTQ hullusesse". Kirja on juba nimetatud "vastikuks" (ja teenitult).