Sissepääs koroona passidega

02/03/2021

Euroopa Parlamendi liikme Yana Toomi veebisaidi rubriik toob lugejani uudiseid Euroopast ja naabermaadest. Täna on päevakorras erinevad vaktsiinid ja Hiina mõju.

Vaktsiini Antant. Austria ja Taani eralduvad EL-i ühisest vaktsiinipoliitikast, ühendades jõud Iisraeliga. Nagu ütles Austria kantsler Kurz, kiidab Euroopa Ravimiamet vaktsiinid heaks väga aeglaselt ja "me ei saa vaktsiinide tootmisel sõltuda ainult EL-ist." Brüsseli ajaleht Politico märgib, et Euroopa vaktsiinisolidaarsus kaob silmanähtavalt: Slovakkia ostab Venemaa vaktsiini, Poola kavatseb osta Hiina vaktsiini, Ungari kasutab mõlemaid. Sedaaegu vaktsineerimine USA-s käib kolm korda kiiremini kui EL-is.

Digitaalne roheline pass. Von der Leyen lubas esmaspäeval esitada Euroopa Parlamendile ettepaneku digitaalse rohelise passi kasutuselevõtmiseks. Digital Green Pass on dokument, mis kinnitab, et selle omanik on vaktsineeritud, on haiguse läbi põdenud või tal on negatiivne test - ja ta saab EL-is vabalt ringi liikuda. Ehk siis turism suvel taastub? Muide, nagu kirjutab Bloomberg, puhkus välismaal jääb unistuseks seni, kuni riigid saavad hakkama pandeemia kõige teravama faasiga.

Ka Eesti on vastu. Peaminister Kaja Kallas saatis koos Saksamaa, Soome ja Taani kolleegidega Ursula von der Leyenile kirja, milles väljendas muret, et digitaalses valdkonnas EL sõltub üha enam Euroopa välistest tehnoloogiatest.

Sinoloogid, tehke häält! Esinedes Euroopa Parlamendi välissekkumise erikomisjonis ütles EL-i välispoliitikajuht Josep Borrell, et tema  ametkonnal pole ressursse ega volitusi, et jälgida veel ka Hiina desinformatsiooni. Vene omaga EL kuidagi tegeleb, aga Hiina omaga on lugu sant - pole eksperte.