Ja ometi on see sotsiaalne!

01/03/2021

Euroopa Parlamendi liikme Yana Toomi veebisaidi rubriik toob lugejani uudiseid Euroopast ja naabermaadest. Täna on päevakorras COVID, Orban ja sotsiaalne Euroopa.

Koroonaviiruse kontinent. EL-i tervishoiuministrid arutasid hommikul olukorda: Itaalia karmistab meetmeid Milanos, Torinos ja mitmes piirkonnas; Tšehhi Vabariigis võetakse kasutusele kõige karmim lockdown (see riik on EL-is COVID-iga esikohal, Eesti - teisel); Saksamaa kehtestab Prantsusmaa piiril kohustusliku testi. Tšehhi  Vabariik peab Venemaaga Sputnik V vaktsiini teemal läbirääkimisi, ootamata EL-i heakskiitu.

Sammas, millest on kuulnud vaid vähesed. Värske Eurobaromeetri uuringu kohaselt peab 88% eurooplastest sotsiaalset Euroopat isiklikul tasandil oluliseks. Sotsiaalse EL-i idee on populaarsem Portugalis (98%), Hispaanias ja Iirimaal, spektri teises otsas - soomlased (69%). Inimesi panevad kõige enam muretsema tööhõive, töötingimused, tervishoid ja elutingimused. Eestis on Brüsseli ajalehe Politico andmetel peamiste probleemide hulgas pensionid. Seejuures vaid 29% eurooplastest on kuulnud Euroopa sotsiaalõiguste sambast ja enamikul neist pole aimugi, mis see on. Euroopa volinikel on millest mõelda.

Skandaal EPP-i peres. Ungari peaminister ja valitseva Fideszi partei juht Viktor Orbán ähvardas Euroopa Parlamendi konservatiivset fraktsiooni EPP, et tema partei ust paugutades lahkub, kui EPP võtab vastu uued reeglid, milles määratletakse, millised parteid väärivad fraktsioonis olemist ja millised mitte ... Teisisõnu: "kui te asute mind välja viskama, siis ma kindlalt lahkun!" EPP fraktsioon üldiselt pole vastu. 

Iraani kokkulepe, kus sa oled? Teheran lükkas tagasi varasema tuumalepingu partnerite, sealhulgas USA, EL ja Venemaa, ettepaneku naasta uue lepingu arutamise juurde, kuni USA ei tühista sanktsioone Iraani vastu.