1666. aasta õigused

30/11/2020

Euroopa Parlamendi liikme Yana Toomi veebisaidi rubriik toob lugejani uudiseid Euroopast ja naabermaadest. Täna on päevakorras veniv Brexit ning riskivad Poola ja Ungari.

Viimne nädal (aga see pole kindel). Euroopa ja Suurbritannia läbirääkijad teatasid, et võib-olla osutub see nädal läbirääkimiste viimaseks. Probleeme endiselt jagub - näiteks kalapüük: inglased soovivad keelata EL-il oma vetes mis tahes püüki, kusjuures Ühendkuningriigi jaoks on see mitte kala, vaid suveräänsuse küsimus. Brüsseli pealäbirääkija Michel Barnier endiselt ei oska öelda, millega need läbirääkimised lõpevad – eduga või läbikukkumisega. Kala pärast võitlevad nii Prantsusmaa kui ka Belgia. Flandria kalandusminister ütles, et kui pooled ei lepi kokku, tuletavad flaamid meelde 1666. aasta hartat, mille järgi on neil täielik õigus Briti vetes kalastada.

Brexit kui eelaimus? "Tundub, et Ungari ja Poola valitsused on otsustanud EL-ile ja kõigile teistele liikmesriikidele selja pöörata," ütles kõrge Brüsseli ametnik Brüsseli ajalehele Politico. "Kui nad jätkavad Euroopa eelarve ja Euroopa taaskäivitamisfondi blokeerimist, siis hakkab üha vähem inimesi igatsema nende järele, kui neid EI-is enam pole." Esialgu on need vaid sõnad, aga...