Kaks kangekaelset riiki

27/11/2020

Euroopa Parlamendi liikme Yana Toomi veebisaidi rubriik toob lugejani uudiseid Euroopast ja naabermaadest. Täna on päevakorras blokeeritud Euroopa eelarve ja ärahoitud terrorirünnak.

Elu ja surma peale võitlevad. Eile kohtusid Poola ja Ungari peaministrid, kes tegid ühisavalduse: nad kavatsevad blokeerida Euroopa eelarvet ka edaspidi, kuni EL ei kaota õiguse ülimuslikkuse põhimõte rikkumise eest karistamise mehhanismi, mis ähvardab Ungarit ja Poolat europirukast ilma jätta. Veelgi enam: "Poola ega Ungari ei aktsepteeri pakkumist, mis ei sobi teisele riigile." Nagu kirjutab Brüsseli ajaleht Politico, lootis Euroopa Komisjon veenda vähemalt Poolat, kes saaks nagunii palju rohkem raha kui Ungari - aga ei. Sedaaegu eile võrdles ungari eurosaadik Tamás Deutsch vaidluse kontekstis EL-i gestapoga, mis vaid kallas õli tulle; nüüd tahetakse Orbani parteid taas EPP fraktsioonist välja heita.

Ees on tippkohtumine. Euroopa Ülemkogu juht Charles Michel teatas, et 10.-11. detsembri kohtumisel üritavad EL-i juhid saavutada keskkonnaküsimuses kompromissi: EL peab võtma endale kohustuse vähendada 2030. aastaks süsinikdioksiidi heitkoguseid 55%.

Euroopa-Iraani asi. Antwerpenis toimub täna kohtuprotsess Viinis resideerunud Iraani diplomaadi ja Iraani-Belgia paari üle, kellele 2018. aasta juunis Luksemburgis see diplomaat olevat andnud pommi, et nad lõhkaks selle Pariisi eeslinnas Iraani režiimi vastu korraldatud konverentsil. Tänu Iisraeli luure vihjele ünnestus terrorirünnak ära hoida. Võimalik, et kohtus esitatakse tõendeid selle kohta, et terrorirünnakut planeeris Iraani juhtkond. Sellisel juhul riskivad Iraani ja EL-i suhted pikaajalise halvenemisega.