(160 + 400 + 300) / 2

25/11/2020

Euroopa Parlamendi liikme Yana Toomi veebisaidi rubriik toob lugejani uudiseid Euroopast ja naabermaadest. Täna on päevakorras – vaktsiin, koroonaviirus ja Euroopa eelarve.

Kas oleme päästetud? Ursula von der Leyen teatas, et EL on ostnud piisavalt koroonaviiruse vaktsiini annuseid, millest piisab 430 miljoni eurooplase – peaaegu kõigi ja igaühe - vaktsineerimiseks. Need on 160 miljonit Moderna vaktsiini doosi, pluss 400 miljonit AstraZenecalt, pluss 300 miljonit BioNTech/Pfizerilt - kokku 860 miljonit doosi ja nüüd poolitame, kuna inimene vajab kahte annust. Jääb küsimus, millal?

Ja kõik on nii erinevad. Sellal reageerivad EL-i riigid koroonaviirusele erineval viisil: Macron ütles, et "teise koroonaviiruse laine haripunkt on möödas", Merkel aga üritab vastupidi karmistada sakslaste käitumisreegleid (Saksamaal pole need siiski nii ranged kui Prantsusmaal) pandeemia ajal. Ja Rootsi peaepidemioloog Anders Tegnell tunnistas, et “karjaimmuunsus”, mida ta lootis pool aastat tagasi, põhimõtteliselt ei toimi.

Kas kompromiss või mitte? Saksamaa välisminister arvab, et Ungari ja Poola vabastavad EL-i euroeelarve blokeeringust juba 10. – 11. detsembril . Kuid seni need riigid alla ei anna – väga vähese aja pärast sõidab Poola peaminister Ungari kolleegi juurde, et koos temaga "seisukohti kooskõlastada".