Multikulturalism jääb puutumata

24/11/2020

Euroopa Parlamendi liikme Yana Toomi veebisaidi rubriik toob lugejani uudiseid Euroopast ja naabermaadest. Täna on päevakorras migrantide integreerimine ja riid Strasbourgiga.

Ümberlaadimine. USA presidendiks valitud Joe Biden rääkis eile telefoni teel EL-i juhtidega, sealhulgas Euroopa Komisjoni presidendi Ursula von der Leyeniga. Kõik loodavad, et EL-i ja USA suhted saavad olema Bideni ajal paremad kui Trumpi ajal.

Integratsioon Euroopa moodi. Täna peavad Euroopa volinikud heaks kiitma väljaspool EL-i sündinud kodanike (Euroopas on neid 54 miljonit ehk 8%) integreerimise kava. Plaan näeb järgmise kuue aasta jooksul ette kümneid projekte hariduse, tööhõive, eluaseme ja tervishoiu valdkonnas. Eriti rõhutatakse, et "jutt pole üldsegi multikulturalismist". Brüsselis asuva ajalehe Politico teatel plaan näeb ette näiteks täna takso roolis olevate Süüria ja Iraani arstide professionaalse tunnustuse.

Strasbourg vs. Brüssel. Prantslased on solvunud seoses sellega, et Euroopa Parlament veedab rohkem aega Belgia pealinnas ja jättis - pandeemia tõttu või selle ettekäändel - Strasbourgi hoone unarusse. Strasbourgi linnapea viha põhjuseks sai kavatsus renoveerida EP Brüsseli hoone. Prantsuse ametlikud isikud on vastu ja tähendavad Euroopa Parlamendi presidendile, et kulutada raha Strasbourgis ilusa hoone olemasolule vaatamata on vale. Teise poole argumendid on sarnased: parlamendiliikmete massireisid Strasbourgi ja tagasi isegi turvalisel ajal on kah raha, mida praegu ei kulutata - või ei kulutata Strasbourgis.