...Ja nendega liitunud Sloveenia

20/11/2020

Euroopa Parlamendi liikme Yana Toomi veebisaidi rubriik toob lugejani uudiseid Euroopast ja naabermaadest. Täna on päevakorras blokeeritud euroeelarve ja koroonaviirus.

Koroona poolt tekitatud kahju. Vastavalt Euroopa Parlamendi poolt tellitud küsitlusele (sellest kirjutab Brüsseli ajaleht Politico) 57% eurooplastest sattusid pandeemia tõttu rahalistesse raskustestesse, 27% jäid sissetulekust ilma, 23% olid sunnitud kulutama sääste, 20% seisid silmitsi töötusega - see on EL-i keskmine. Eestis pidid sääste kulutama 39% vastanutest. Euroopa eelarve ja abipaketi vastuvõtmist blokeerivas Ungaris on sissetuleku kaotanud 44%.

Juhtide videokoosolek. EL-i juhid osalesid neljapäeval videokonverentsil, kus Euroopa eelarve probleeme arutati vähem kui pool tundi: alguses esinesid Euroopa Ülemkogu juht Charles Michel ja Angela Merkel, seejärel Poola ja Ungari juhid ja nendega liitunud Sloveenia peaminister. Pooled leppisid kokku, et seni ei lepi kokku milleski, edasine töö toimub personaalsete telefonikõnede kaudu.

Brexit. EL-i läbirääkija haigestus koroonaviirusesse, mistõttu läbirääkimised on ajutiselt peatatud. Sellal paluvad Belgia, Prantsusmaa ja Holland, et Euroopa Komisjon töötaks kiiremas korras välja kava juhuks, kui läbirääkimised ikkagi sattuvad tupikusse ja Brexit jääb kokkuleppeta.