Tsirkus kestab

11/09/2020

Euroopa Parlamendi liikme Yana Toomi veebisaidi rubriik toob lugejani uudiseid Euroopast ja naabermaadest. Täna on päevakorras on britid, eelarve ja Valgevene protest.

Tsirkus jätkub. Eile esitas Euroopa Liit Suurbritanniale ultimaatumi: kas Boris Johnsoni valitsus eemaldab kuu lõpuks oma uuest seaduseelnõust kõik õigused rikkuda mistahes kokkuleppeid/seadusi, nagu jumal juhatab, või lõpetab EL vabakaubanduslepingu läbirääkimised. Läbirääkimised aga tammuvad kui kanad takus: eilsel läbirääkimisel ei saavutatud taas midagi. EL ähvardab britte ka rahvusvahelise kohtuga ning selle otsus võib kaasa tuua suure trahvinõude.

Eelarve probleemid. Euroopa Parlamendi sotsiaaldemokraatide juht Iratxe García saatis Ursula von der Leyenile kirja nõuega lisada Euroopa eelarve kokkuleppesse tingimus, et raha väljastataks vaid õigusriigi põhimõtteid järgivatele riikidele. "Me ei saa pidada olukorda normaalseks sellistes riikides nagu Poola ja Ungari," on Garcia otsekohene. Kuid selliste tingimuste lisamisel blokeerivad ilmselt eelnimetatud riigid soovitud kokkuleppe. Tingimuste lisamata jätmisel tõotab Euroopa Parlamendis aga tulla väga pingeline hääletus tulevase Euroopa eelarve osas.

Sahharovi preemia. Euroopa Parlament annab iga aastaselt välja inimõiguste kaitsmise eest akadeemik Sahharovi mõttevabaduse auhinda. Sel aastal ollakse nõus väitega, et auhind tuleb anda valgevenelastest meeleavaldajatele, kuid kellele konkreetselt? Sotsialistid tahaksid auhinnata vapraid Valgevene naisi, EPP konservatiivid tahaks auhinnata Valgevene opositsiooni koordinatsiooninõukogu, mille viimane arreteerimata liige on Svetlana Aleksiijevitš.