Brüssel kasutab uudseid võtteid

18/06/2020

Euroopa Parlamendi liikme Yana Toomi veebisaidi rubriik toob lugejani uudiseid Euroopast ja naabermaadest. Täna on päevakorras ebaaus konkurents ja tööliste õiguste rikkumine.

Poola on solidaarsuse vastu. Reedesel videokonverentsil peaksid EL-i liidrid arutama muu hulgas ka sisepoliitika strateegilisi põhimõtteid ning migratsiooniteemat. Ajalehe Politico andmetel on kaks Poola diplomaati juba eelnevalt selle dokumendi vastu, sest ei nõustu väitega, kus rände valdkonnas tuleks tegutseda ühiselt ja vastutustundlikult.

Brüssel relvastub. Eile tutvustas Euroopa Komisjon kaht dokumenti, mis sulgevad Euroopa turu välisettevõtetele, mida riiklikult subsideeritakse nende valitsuste poolt. Juba mõnda aega tagasi on kehtestatud range kontroll ka Euroopa ettevõtetele, kes riikide toetuste kaudu saaksid turul ebaausaid konkurentsieeliseid. Üks neist dokumentidest võimaldab trahvida ja nõuda ettevõtete restruktueerimist, mis kasutavad subsiidiume enam kui 200 tuhande euro ulatuses, teine dokument võimaldab tegeleda erapooletu uurimisega ükskõik millise Euroopa ettevõtte aktsiate ostmisel kolmandate riikide poolt, kui tehing hõlmab enam kui 35% aktsiatest. Nende kahe dokumendi sihtgrupiks on ilmselt Hiina, Lähis-Ida ja Ühendkuningriik.

Eestis siiski rikkumised. Rahvusvahelise Ametiühingute Keskliidu raporti kohaselt on Eesti koos Hollandi, Norra ja Hispaaniaga üks neist Euroopa riikidest, kus tööandjad üritavad töötajate õigusi kollektiivlepingute osas rikkuda või lepete täitmisest mööda hiilida. Töötajate õigusi rikkunud ettevõtete nimekirjas on Eesti ettevõte TS Laevad. Eesti riik on märgitud reitingus 2 - pealkirjaga“õiguste korduvad rikkumised”, mis on küll halvem reitingust 1 ehk “ajutised rikkumised”, kuid siiski parem kui ülejäänud kolm reitingute kategooriat.