Enne tippkohtumist

17/06/2020

Euroopa Parlamendi liikme Yana Toomi veebisaidi rubriik toob lugejani uudiseid Euroopast ja naabermaadest. Täna on päevakorras tippkohtumiseks valmistumine ja brittide lootused.

Detailselt. Euroopa Ülemkogu president Charles Michel edastas kutse EL-liidritele videokonverentsina toimuvaks ülehomseks tippkohtumiseks. Muu hulgas kirjeldas Michelle üksikasjalikult, millega liikmesriigid on juba nõustunud ja mida veel arutatada tuleb. Muidugi on arutluse all euro-eelarve, ühisvõlg 750 miljardit eurot ning poole triljoni euro suurune toetusfond jne.

Brexit + Saksamaa. Brüsseli ajalehe Politico andmetel on mõnel Briti konservatiivil väga hea meel, et peamised läbirääkimised, mis puudutavad kokkuleppeid Brexiti-järgseks eluks, toimuvad Saksamaa eesistumisel. Brittide arvates on Angela Merkel pragmaatik ja mõistab brittidega läbirääkimiste vajalikust. Berliin nõustub diplomaatiliselt brittide arvamusega, et jah, meie kantsler on pragmaatik, kuid ta toetab kõiges EL-i peamist läbirääkijat Michel Barnieri ja Merkel on enam kui kõigutamatu neis asjus.

Väed lahkuvad või ei lahku. NATO peasekretär Jens Stoltenberg edastas USA-lt saabunud ametliku info, et veel ei ole lõplikku otsust kas ja millal osa USA vägedest Saksamaalt välja viiakse... ehkki Trumpi väitel on see otsus juba tehtud.