Päev “B“

31/01/2020

Euroopa Parlamendi liikme Yana Toomi veebisaidi rubriik toob lugejani uudiseid Euroopast ja naabermaadest. Täna on päevakorras brittide lahkumine ja EL-i uus elu.

Kolmiku nõupidamine. Täna hommikul kohtusid Euroopa Komisjoni, Euroopa Ülemkogu ja Euroopa Parlamendi juhid, et arutada EL-i globaalset strateegiat, ühiselt antakse pressikonverents Eesti aja järgi keskpäeval. Võimalik, et avaldatakse midagi ajastut muutvat. Või siis mitte.

Lahkumise matemaatika. Briti lahkunud 73 parlamendiliikme asemele tuleb 27 saadikut erinevatest liikmesriikidest, kellele lisati saadikukohti, sealhulgas Eestist – eurosaadikuks sai Riho Teras. Asenduste tulemusel on Euroopa Parlamendil muutunud rohkem parempoolseks.

Kas on elu peale Brexitit? Nagu ütles eile ajakirjanikele Euroopa Komisjoni asepresident Margrethe Vestager, peab EL pärast Brexitit teatava vaakumi läbima: "Arvan, et näeme liidu uut dünaamikat, kuid täielik taastumine vajab veel aega." Rasked ajad ootavad ees ka britte: neid külastanud USA riigisekretär Mike Pompeo tõdes, et Ühendkuningriigi ja Ameerika vahelised põllumajandustoodetega kauplemise läbirääkimised saavad olema rasked. Klooritatud kana tahab ka elada!