Arrivederci, Suurbritannia

30/01/2020

Euroopa Parlamendi liikme Yana Toomi veebisaidi rubriik toob lugejani uudiseid Euroopast ja naabermaadest. Täna on päevakorras Brexiti viimane staadium ja Hiina-Vene oht.

Brexit done. Eile ratifitseeris Euroopa Parlament Suurbritannia lahkumise EL-ist. Nigel Farage (pildil) ja tema mõttekaaslased lehvitasid Suurbritannia lippe. Šoti parlamendiliikmed kõndisid kohtumisele torupillidega mängitava EL hümni „Ood rõõmule“ helide all. Euroopa Parlament laulis koos laulu “Auld Lang Syne” ühes Šotimaal räägitavas keeles (Robert Burnsi viisistatud luuletus) selge sõnumiga, et EL ei unusta Šotimaad, kes hääletas Brexiti vastu, kuid sunniti EL-ist lahkuma ning šotlaste soov oleks Suurbritanniast eralduda ja iseseisvalt ühineda EL-iga.

Mis saab edasi? Brexitiga seoses on jäänud üles hulk küsimusi, alates kaubanduskokkuleppest kuni Ühendkuningriigis elavate ELi kodanike õigusteni (see puudutab eriti poolakaid). Brittidega peetakse läbirääkimisi kolmenädalaste tsüklitena: ettevalmistusnädal, läbirääkimiste nädal ja siis ELis toimuv sisemine arutelunädal. Euroopa Parlamendi president David Sassoli ütles, et itaalia addio ehk hüvasti on liiga lõplik ja ütles lahkuvatele brittidest parlamendiliikmetele arrivederci ehk nägemiseni. Euroopa Komisjoni endine juht Jean-Claude Juncker väljendas end selgemalt: kui britid tahavad tagasi pöörduda, ütleme welcome ehk tere tulemast.

Eelarvesõjad. Ajaleht Politico sõnul on 2021 – 2027 eelarvekava läbirääkimised väga keerulised: Prantsusmaa ei ole rahul majanduse keskkonnasäästlikuks muutmise õiglase ülemineku fondile eraldatud rahade osas, mis võtab ära suure osa põllumajandusele ettenähtud dotatsioonidest. Ja üks Balti riikidest ütles ELi välisministrite õhtusöögil, et ei tohiks eeldada, et riik nõustub mõne etteantud eelarve valikuga 20. veebruari tippkohtumisel. Kas tõesti olime need meie?

Jälle Venemaa ja jälle Hiina. Euroopa Komisjoni asepresident Vera Jourová tutvustab Euroopa demokraatia tegevuskava. Brüsseli ajalehe Politico andmetel teatab ta ohust Euroopa demokraatiale, lähtudes siis Venemaalt ja Hiinast tulevast väärinformatsioonist: "Nad on kavalad ja üritavad meid rünnata kohast, kus meil on kõige valusam."

Hiinast rääkides. Euroopa Komisjonil on välja töötatud tegevuskava 5G Internetilevi osas. Tegevuskavas ei mainita ei Hiinat ega Huaweid, kuid see võimaldab EL-l ja üksikutel riikidel hinnata 5G seadmete tarnijatega seotud riske selliste tegurite põhjal nagu peakorteri asukoht ja konkreetse ettevõtte suhtes kehtivad õigusaktid – seega on loodud võimalus valitsustel keelduda teenusest, kui peakorter nõuab ettevõttetelt veebikasutajate jälgimist.