Hiina ja Ameerika vahel

29/01/2020

Euroopa Parlamendi liikme Yana Toomi veebisaidi rubriik toob lugejani uudiseid Euroopast ja naabermaadest. Täna on päevakorras võitlus Huawei poolt ja vastu.

"USA suurim kaotus." Nii kirjeldas Ameerika poliitik Newt Gingrich Suurbritannia valitsuse otsust kasutada Briti 5G võrgus tehnoloogiahiiglase Huawei seadmeid. Tuumaelektrijaamades ja sõjaväebaasides ei hakka olema ühtegi Hiina seadet (ja üleüldse ei tule neid rohkem kui 35%), kuid USA konkureerides Hiinaga 5G sfääris on kohutavalt rahulolematu väites, et see olevat sama kui KGB-äpi telefonisse panemine, ja üleüldse lahkusid britid EList ainult selleks, et Hiinale alistuda.

Ja kuidas see meid mõjutab? Kui suhted USA ja Suurbritannia vahel halvenevad, on Boris Johnson mandri-Euroopaga peetavatel kaubandusläbirääkimistel palju koostööaltim. Anonüümseks jääda soovinud Euroopa diplomaat ütles ajalehele Politico, et tõenäoliselt võetakse ELis kasutusele Suurbritannia lähenemisviis ning suurem osa Euroopa riike ei keeldu Huawei teenustest mingis osas. Tõsi, Eesti kiirustas USA-ga 5G memorandumit allkirjastama ja kuigi Huawei´d seal ei mainita, ei saa välistada, et meile Huaweid ei tule.

Turmtuli igalt poolt. Täna kogunevad Pariisi 135 riigi esindajad läbirääkimisteks, kuidas siiski tehnohiiglasi maksustada – peamiselt käib jutt Ameerika ettevõtetest Google ja Facebook. Arutletakse kaks päeva Majanduskoostöö ja Arengu Organisatsiooni juhtimisel. Samal ajal nõuavad sotsialistid ja demokraadid Euroopa Parlamendis, et ELis teenitud tehnohiiglaste kasumile kehtestataks minimaalne maksumäär 18%.