Brexit läheneb

27/01/2020

Euroopa Parlamendi liikme Yana Toomi veebisaidi rubriik toob lugejani uudiseid Euroopast ja naabermaadest. Täna on päevakorras Eli tulevane eelarve ja Macroni kangekaelsus.

Eriline tippkohtumine. Euroopa Ülemkogu president Charles Michel kutsub 20. veebruaril kokku spetsiaalse tippkohtumise, et EL-i riikide juhid arutaksid eelarvet aastateks 2021–2027. Micheli sõnul viivitada ei tohi; on aeg otsustada! Ajalehe Politico arvates on seitsmeaastase eelarve probleemsete kohtade hulgas õiglase ülemineku fond, mis vähendab selgelt raha põllumajandusprogrammis, mistõttu kannatavad mõned riigid rohkem kui teised. Ei saa hakkama ka Brexitita – eelarvesse investeeringute koha pealt oli Suurbritannia El-is ikkagi teine riik.

Mida lähemal Brexitile, seda arusaamatum. Briti kõrged ametnikud ei jõua kuidagi selgusele, kas nad järgivad EL-i norme pärast 31. jaanuari, mil Brexit ametlikult toimub. Ühed ütlevad, et ilma erivajaduseta ei muuda nad midagi, teised väidavad, et kõik saab olema teisiti. Sama ebakindlus valitseb ka kaubandussfääris: näib, et Suurbritannia tahab kokku leppida absoluutses vabakaubanduses EL-iga, kuid "paralleelselt läbirääkimistega teiste riikidega, eriti USAga", aga USA  Euroopa kaupu Suurbritannia turul pehmelt öeldes ei vaja.

Macron jääb oma arvamuse juurde. Prantsuse presidendil õnnestus veenda oma kabinet võtma vastu oma  pensionireformi kava, mille vastu streikijad tänani on. Mis tähendab ilmselt seda, et streik ei lõppe, kuni üks osapooltest teisest väsib.