Euroopa uuel tasemel

23/01/2020

Euroopa Parlamendi liikme Yana Toomi veebisaidi rubriik toob lugejani uudiseid Euroopast ja naabermaadest. Täna on päevakorras Euroopa armee, spioonid ja holokausti mälestamine.

Euroopa armee tagasitulek? Euroopa Komisjoni volinik Ursula von der Leyen teatas Davosis esinedes, et EL vajab kindlat sõjalist võimekust ning vajadust luua Euroopa kaitseliit: "See oleks täiendavalt NATO-le ja eraldiseisev." Von der Leyen märkis ka, et EL on "kriisidele reageerimiseks liiga pehme ja kohati killustatud". Euroopa peab jõudma uuele tasemele («We must step up»).

Mees, kes teab liiga palju. Avaldati Hiina kasuks salaluures kahtlustatava sakslase nimi – selleks on Gerhard Sabathil. Mees, kes töötas EL-is enam kui 30 aastat, olles EL-i suursaadik Lõuna-Koreas, Saksamaal, Islandil ja Norras, töötades Euroopa Komisjonis konkurentsi, tööstuse, eelarvete ja Lääne-Balkani osakondades ning olles ka õpetajaks Brugges eliitses Euroopa kolledžis. Veel hiljuti juhtis Sabathil lobifirmat Eurotop. Brüsselis mäletatakse siiani tema kirge kikilipsude ja kõige elegantse vastu.

Kuidas mälestada holokausti. Täna kogunevad Iisraeli ligi 50 riigi juhid, et osaleda mälestusüritusel „75 aastat Auschwitzi koonduslaagri vabastamisest“. Jeruusalemma on juba saabunud Euroopa Komisjoni juht ja Euroopa Ülemkogu president, Prantsusmaa, Saksamaa ja Venemaa presidendid. Poola president üritusel ei osale, põhjuseks Putinile esinemisõiguse andmine, mida Poolale ei võimaldatud. Poolakad korraldavad oma kodumaal samalaadse alternatiivse ürituse.