Jõuda enne valimisi

07/02/2024

Kas Belgia jõuab veenda kõiki osapooli võtma kõige olulisemad seaduseelnõud vastu enne Euroopa Parlamendi valimisi?

Sulgeda positsioonid.  El-i selle poolaasta eesistujariik Belgia püüab veenda Euroopa Parlamenti võtma enne aktiivse valimiskampaania algust vastu võimalikult palju olulisi seaduseelnõusid. Muuhulgas on juba saavutatud kokkulepe EL-i tööstuse arendamise fondi STEP-i osas, Euroopa Parlament soovib, et selles oleks rohkem vahendeid. Kaalul on ka EL-i majandusjuhtimise reform.

„Ei“ ütlemine asunike vastaste sanktsioonidele. EL-i riigid arutavad täna sanktsioone (nagu näiteks EL-i sisenemise keeld) Iisraeli äärmuslastest Läänekalda asunike vastu. Varem selle idee suhtes ettevaatlik olnud Saksamaa on valmis seda toetama – Ameerika Ühendriikide eeskujul. Brüsseli ajalehe Politico andmetel aga blokeerivad algatuse Ungari ja Tšehhi. EL on Hamasi vastu juba sanktsioonid kehtestanud.

Asümmeetriline vastus. Saksamaa suurendab survet Ungarile, kes, olles nõustunud Ukrainale rahalise abi andmisega, andis esmaspäeval asümmeetrilise löögi – Orbáni partei saadikud ei ilmunud Ungari parlamenti ning see ei suutnud ratifitseerida riigi nimel Rootsi vastuvõtmist NATO-sse. 

Foto: Mehr Demokratie / Wikimedia Commons (CC BY-SA 2.0)