Poola nõuab tänusõnu

02/08/2023

Kuidas lahendatakse EL-i kontekstis majanduslik ja diplomaatiline konflikt Poola ja Ukraina vahel?

Varssavi vs. Kiiev. Ukraina ja Poola kutsusid teineteise suursaadikud välja pärast seda, kui kõrge Poola ametnik noomis Ukrainat, öeldes, et on "aeg hakata märkama", mida Poola selle heaks teeb. Pahameele taga on see, et Ukrainale ei meeldi Poola plaan sulgeda piir Ukraina põllumajandustoodetele – Varssavi arvates ohustavad need Poola põllumehi, samas kui teraviljaeksport on Ukraina jaoks mitmel põhjusel prioriteetne. Paljud EL-i riigid, sealhulgas Saksamaa ja Prantsusmaa, on selles vaidluses Ukraina poolel.

Veel üks kandidaat. Brüsseli ajalehe Politico andmetel on ka Euroopa Komisjoni siseturu ja tööstuse volinik Thierry Breton huvitatud järgmisel aastal Euroopa Komisjoni presidendiks saamisest. Ursula von der Leyen vaikib aga sellest, kas ta kandideerib teiseks ametiajaks.

Mida teha huuletubakaga? Rootsi on ainus EL-i riik, kus on lubatud snus’i ehk suitsuvaba tubaka müük. Politico teatel kavatseb Euroopa Komisjon kirjutada ümber tubakatööstuse reguleerimise reegleid – ega suuda veel otsustada, mida huuletubakaga peale hakata: kas see on tervislikum alternatiiv sigarettidele või, vastupidi, tagauks tubakatootjate jaoks.

Foto: Lisa Risager / Wikimedia Commons (CC BY-SA 2.0)