Kõige euroopalikum kuritegu

01/03/2023

Kas Ungari šantažeerib Euroopat oma vetoõigusega NATOs? Millised on Venemaa-vastaste sanktsioonide väljavaated?

Ungari, NATO ja EL. Täna arutab Ungari parlament, kuidas riik hääletab Rootsi ja Soome NATOga liitumise üle. Näib, et sellel pole ELiga mingit pistmist, kuid Ungari peaminister ei pruugi nii arvata. Paljud eksperdid kardavad, et Orbán kasutab oma vetoõigust, et saada Brüsselist järeleandmisi konfliktis, mis on tekkinud Ungari suutmatusest austada õigusriigi põhimõtteid. Orbán ütles vähemalt, et kuigi ta "toetab põhimõtteliselt" kahe Skandinaavia riigi liitumist NATOga, "peame kõike tõsiselt arutama" ja muu hulgas seda, kas toetada riike, kes "levitavad Ungari kohta kohutavaid valesid.“ 

Sanktsioonid Vene Föderatsiooni vastu. Nagu kirjutab Brüsseli ajaleht Politico, kavatseb Brüssel uute sanktsioonide kehtestamise asemel keskenduda olemasolevate rakendamisele, mida nõuavad paljud ELi riigid (“välja arvatud kullid – Balti riigid ja Poola,” rõhutab leht). EL määras sanktsioonide rakendamiseks ametisse uue täievolilise esindaja – David O'Sullivani.

Peamine kuritegu. Euroopa Prokuratuur (EPPO) avaldas täna aruande, mille järgi uuris ta 2022. aastal 1117 asja, millest 865 algatati samal aastal. Kogukahju on umbes 14 miljardit eurot. Peamine kuritegu on käibemaksust kõrvalehoidumine, kahju on 6,7 miljardit eurot.

Foto: EU2017EE Estonian Presidency / Flickr (CC BY 2.0)