Kes sai kõige rohkem Euroopa rahalisi vahendeid?

15/02/2023

Milliseid uusi sanktsioone soovib EL Venemaale kehtestada? Kas meil saab olema oma satelliitinternet?

Finantsiline läbipaistvus. EP liikmed võtsid eile vastu muudatuse, mille kohaselt on igal EL-i riigil kohustus luua veebisait, kus on andmed 100 EL-i fondidest suurima rahastuse saanud ettevõtte ja eraisiku kohta. Brüssel jagab praegu rekordraha - 724 miljardit eurot (sellest 340 miljardit toetusi ehk siis pöördumatult), kuid nende vahendite saajate osas pole ikka veel läbipaistvust olnud. Saadikud oletavad,  et paljudes kohtades raha lihtsalt ei jõua reaalmajandusse ja sadestub suurkorporatsioonide taskudesse.

Kümnes pakett. EL-i saadikud Brüsselis kogunevad täna, et arutada uut Venemaa-vastaste sanktsioonide paketti. Brüsseli ajalehe Politico hinnangul on kõige huvitavam ettepanek meetmed, mis on mõeldud selleks, et Venemaa ei saaks naftasanktsioonidest mööda hiilida. Jutt käib sanktsioonidest Dubais asuva transpordifirma SUN Ship Management Ltd vastu, mida kahtlustatakse Venemaa Föderatsiooni abistamises naftaekspordipiirangute vältimiseks: just selle bilansile kandis Venemaa riigifirma Sovcomflot 2022. aasta aprillis kõik oma 92 laeva. Nagu üks saadik Politicole ütles, on SUN Ship Management tegelikult Sovcomflot – ja ettevõte tuleks kanda sanktsioonide alla sattunud ettevõtete nimekirja. Ametlikult kuulub ettevõte "Araabia Ühendemiraatide ja Venemaa Föderatsiooni kodanikele" ning omab 92 laeva, mis - Libeeria ja Küprose lipu all - veavad Venemaa naftat näiteks Indiasse ja Kuubasse.

Eriline tähelepanu. EL-i rahandusministrid lisasid teisipäeval offshore-tsoonide nimekirja, kus juba oli 12 riiki, Venemaa, Briti Neitsisaared, Costa Rica ja Marshalli saared - ehk siis nende riikidega tehtavatele finantstehingutele pööratakse erilist tähelepanu.

Nimetas idiootideks. Ungarist pärit Euroopa Komisjoni volinik Olivér Várhelyi (pildil) istus pärast parlamendisaadikute küsimustele vastamist oma kohale ja küsis ungari keeles: "Kui palju idioote seal veel on?" Euroopa Parlament on nördinud ja nõuab Várhelyi tagasiastumist.

Satelliitinternet. Euroopa Parlament kiitis heaks 3 miljardi euro eraldamise, et luua satelliitide grupeering, mis tagaks meile iseseisva interneti (tegelikult on see Elon Muski Starlinki analoog). Esimesed teenused on saadaval juba 2024. aastal ja täiel jõul hakkab Euroopa satelliitide grupeering IRIS2 tööle 2027. aastal.

Foto: European Parliament / Flickr (CC BY 2.0)