Brüssel läheb Kiievisse

31/01/2023

Millised kokkulepped EL-Ukraina tippkohtumisel saavutatakse? Mida ütleb Hiina vastuseks Tšehhi uue presidendi tegevusele? Kas Kaja Kallas saab NATO juhiks?

Brüssel Ukrainas. Reedel, 3. veebruaril saabuvad Kiievisse kolm Euroopa Liidu tippametnikku – Euroopa Komisjoni juht von der Leyen, kõrgeim diplomaat Borrell ja Euroopa Ülemkogu juht Michel –, et pidada Euroopa-Ukraina tippkohtumine.

Keerustamine Hiinaga? Tšehhi presidendiks valitud Petr Pavel sai paljude aastakümnete jooksul esimeseks EL-i juhiks, kes pärast valimist Taiwani liidri Tsai Ing-weniga ametlikult vestles. Teatatakse, et see on Pekingi jaoks tohutu šokk (Hiina diplomaadid tegid kõik, et Pavelit helistamast keelitada). Pavel kavatseb aga isegi ametlikul visiidil Taiwani külastada, mis võib tuua Hiina poolt tagajärgi nii Tšehhile kui ka kogu EL-ile.

Naine NATO eesotsas? Septembris astub ametist tagasi NATO peasekretär Jens Stoltenberg. Brüsseli ajalehe Politico andmeil otsitakse tema asemele naist – ning nimetatud on Ursula von der Leyen, Kaja Kallas ja Zuzana Čaputová (Slovakkia president). Enamasti räägitakse aga sellest, et NATO lihtsalt pikendab Stoltenbergi volitusi – keset jõge hobuseid ei vahetata.

Foto: NATO / Wikimedia Commons (CC BY-NC-ND 2.0)