Ei midagi isiklikku, lihtsalt äri

20/01/2023

Kas Saksamaa kõigele vaatamata saadab oma tankid Ukrainale? Miks ei lahkunud kogu Euroopa äri Venemaa Föderatsioonist?

Mis tankidega on? Brüsselis ilmuva ajalehe Politico andmetel pole USA kindlasti veel valmis varustama Ukrainat oma moodsate tankidega. Saksamaa on varem öelnud, et tarnib oma tanke Ukrainale ainult siis, kui USA seda enne teeb. Politico allikate andmeil rääkis Davosis kantsler Scholz sel teemal viisakalt, kuid ühemõtteliselt. Saksamaa uus kaitseminister Boris Pistorius ütles aga eile raadioeetris, et otsust pole veel tehtud – ja see tehakse peagi. Selle taustal leppisid Eesti ja veel 10 EL-i riiki eile meie pinnal kokku, et antakse Ukrainale üle enneolematu sõjatehnika pakett, mis sisaldab tanke, raskekahurväge ja soomusmasinaid.

Kas lahkus või mitte? Kaks Šveitsi professorit on avaldanud uuringu, mille eesmärk on välja selgitada, kas lääne äri on tõesti Venemaalt lahkunud. Nagu selgus, lahkus kaugeltki mitte kõik - mõned ettevõtted teatasid, et lõpetavad investeerimise ja uued projektid, kuid jätkavad äritegevust Venemaal. Sinna jäänud EL-i ja G7 riikide emaettevõtetest on 19,5% Saksamaa, 12,4% Ameerika ja 7% Jaapani ettevõtted. Kui otstega lahkusid Venemaa Föderatsioonist Ford, Renault, McDonald’s, Ikea ja Shell, siis näiteks Unilever, Subway ja Barilla mitte. Kõige vähem vähendasid oma äritegevust Venemaal Saksa ettevõtted – sinna jäävad endiselt Merck, Volkswagen, Bayer, Bosch ja DHL. Ja vastupidi, vene Lukoil ei lahkunud EL-ist üldsegi.

Skandaalid ja küsitlused. Euroopa Parlamendi Covid-19 erikomisjon kutsus Euroopa Komisjoni presidendi Ursula von der Leyeni vastama mõnele tundlikule küsimusele kuulsa Pfizeri vaktsiinilepingu kohta. Tavaliselt sellistel puhkudel keegi kutsele ei vasta, kuid korruptsiooniskandaal Katari altkäemaksudega jätkub, üha sagedamini kuuleb nõudmisi raamatupidamise ja kontrolli järele ning ehk  von der Leyen nõustub. Sellal selgus, et Euroopa Parlamendi juht Roberta Metsola unustas deklareerida kingituseks saadud uhke õhtusöögi lossis ja toa luksushotellis – ja sai selle eest ränga kriitika osaliseks.

Foto: Marco Verch Professional Photographer / Flickr (CC BY 2.0)