Euroopa kosmos

13/01/2023

Kas skandaal Katariga mõjutab gaasilepinguid selle riigiga? Kas Rootsi kosmodroom annab EL-i kosmoseprogrammile uue hoo?

Pidev Katar. Brüsseli ajalehe Politico andmetel vaidlesid selle kahe suurima fraktsiooni juhid - Manfred Weber (EPP konservatiivid) ja Iratxe García (S&D sotsiaaldemokraadid) - Euroopa Parlamendi koridorides veerand tundi pärast kinnist istungit, kus arutati EP presidendi Roberta Metsola plaani muuta tema  institutsioon läbipaistvamaks ja seda kõike korruptsiooniskandaali käigus, mis on seotud Katari emiraadi võimude poolt Euroopa Parlamendi saadikute äraostmisega. Enamus süüdistatavatest ja kahtlustatavatest kuulub sotsiaaldemokraatide hulka ning konservatiivid ei varja oma kahjurõõmu. Sarnane skandaal on arenemas ka Saksamaal, kus mitmed poliitikud, sealhulgas asekantsler, on vaatamata süüdistustele inimõiguste rikkumises Katarit kaitsnud. Kusjuures sõlmis Venemaa energiaressurssidest loobunud Saksamaa äsja Katariga lepingu kuni 2 miljoni tonni veeldatud maagaasi ostmiseks ning selle tulemusena on emiraat asendanud Venemaa kui peamise Saksa energiatarnija. 

Euroopa kosmodroom. Täna avatakse Rootsi Arktikas uus Esrange'i kosmodroom, millest, nagu loodab  Euroopa Kosmoseagentuur, saab esimene koht Euroopas, kust Euroopa raketid kosmosesse lendavad. Seni oli EL-il vaid üks oma kosmodroom - Kourou Prantsuse Guajaanas Lõuna-Ameerikas. Nii langes kokku, et uus kosmodroom antakse käiku varsti pärast seda, kui meie konkurendid Suurbritannia Cornwallis kukkusid läbi väikeste rakettide väljasaatmisega. 

Foto: NMK Photography / Flickr (CC BY-NC-SA 2.0)