EL, NATO ja Ukraina

10/01/2023

Milline riik tarnib esimesena Ukrainasse moodsaid raskesoomukeid?

Kes on esimene? Euroopa pealinnades arutatakse aktiivselt Ukraina raskete lahingutankidega varustamist. Esimesena võivad sinna jõuda Briti tankid Challenger 2, kuid Prantsusmaa ja Poola avaldavad Saksamaale survet, et see tarniks ukrainlastele kiiresti Leopard 2 tanke (60-tonniseid, neid peetakse maailma parimateks). Jutt käib mitte tarnetest Saksamaalt, vaid sellest, et Saksamaa, kuna ta toodab neid tanke, lubaks need Ukrainale anda. Kantsler Scholz on seni olnud selle vastu.

Prantsuse tankid? Prantsusmaa ajab omapärast poliitikat: teatas, et saadab Ukrainale kerged tankid AMX-10, kuid keeldus saatmast raskeid moodsaid Leclerci tanke, põhjendades seda sellega, et neid enam ei toodeta ja on raske remontida. Brüsseli ajaleht Politico kirjutab aga, et Prantsuse armee moderniseerib samal ajal Leclerci tanke ja plaanib neid teenistuses hoida kuni 2040. aastani. Prantslased on valmis varustama Leclerciga ka NATO liitlasi, kui neil pärast oma tankide tarnimist Ukrainale tekib nende puudus.

Deklaratsioon. Samal ajal kirjutavad Euroopa Komisjon ja Euroopa Ülemkogu täna alla koostöödeklaratsioonile, mille põhipunktiks on lubadus Ukrainat ühiselt aidata. Deklaratsiooni kallal töötati peaaegu aasta, kuid seda takistasid Türgi ja Küprose vahelised lahkhelid.

Foto: Metziker / Flickr (CC BY-NC 2.0)