Eesti vs. Prantsusmaa ja Saksamaa

13/12/2022

Kuidas korruptsiooniskandaal Euroopa Parlamendis lõpeb?

Katar ja EL. Euroopa Parlamendi asepresident Eva Kaili on endiselt trellide taga kahtlustatuna korruptsioonis (altkäemaks Katarilt) ja rahapesus; Kreeka võimud külmutasid eile tema perekonna varad. Brüsseli politsei otsis uute tõendite avastamiseks läbi Euroopa Parlamendi hoone ning veel 19 eluruumi ja kontorit. Sai teatavaks, et juhtumiga on seotud Rahvusvahelise Ametiühingute Keskliidu uus peasekretär ja endine Euroopa Ametiühingute Keskliidu peasekretär Luca Visentini. Muuhulgas tähendab skandaal seda, et otsus Katariga viisavabaduse kohta, mille kiitis heaks Euroopa Parlamendi vastav komisjon ja toetas Euroopa Komisjon, jääb väga-väga pikaks ajaks riiulile.

6,35 miljardit eurot mitte Ungari jaoks. EL-i riigid otsustasid külmutada 55% Ungarile mõeldud Euroopa eelarvevahenditest. "Tingimusmehhanism", mis seab riigi rahastamise EL-i eelarvest sõltuvaks inimõiguste ja õigusriigi põhimõtete järgimisest, on käivitatud esimest korda – ja ilmselt mitte viimast. Ungari võib selle raha – ja palju rohkemgi veel – saada aastatel 2023 ja 2024, kuid ainult siis, kui ta viib läbi vajalikud reformid. Ungari peaminister paneb aga endiselt veto EL-i jaoks olulistele projektidele, kuid võitluses Brüsseliga on ta aga selgelt kaotamas.

Üheksas sanktsioonide pakett. EL-i riikide esindajad Brüsselis pole seda veel heaks kiitnud. Prantsusmaa, Saksamaa, Belgia, Holland ja Portugal nõuavad selgemaid reegleid sanktsioneerimata toidu- ja väetiseveo eranditele, et tagada toiduga kindlustatus ja sadamategevus, vahendab Brüsseli ajaleht Politico. Aga “kullid” ehk Eesti, Läti, Leedu ja Poola on selle vastu, et erandeid tuleks palju, - see mängivat kätte Venemaa propaganda ja oligarhidele.

Фото: https://www.passportindex.org/passport/qatar/