Gaasidraama

11/11/2022

Kas EL kehtestab gaasihindadele lae – ja mida see kaasa toob?

Andke meile gaasihindade lae! Brüsseli ajalehe Politico andmetel olid liikmesriikide Brüsseli esinduste energiaatašeed sel nädalal toimunud tehnilisel seminaril lihtsalt maruvihased, kui Euroopa Komisjoni eksperdid ütlesid neile, et on analüüsinud 13 erinevat gaasihinna lae mudelit – mitte ainult vene gaasi, vaid ka teiste oma, sh veeldatud, ja et ükski mudel ei garanteeri, et EL pärast lae kehtestamist gaasist ilma ei jää. Energiavolinik Kadri Simson ütles Politicole, et tegemist oli tehnilise, mitte poliitilise aruteluga. 15 Euroliidu riiki pooldavad gaasihinna lage. Euroopa Ülemkogu eesistuja Charles Michel saatis Euroopa Komisjoni presidendile Ursula von der Leyenile kirja, milles palus meedet võimalikult kiiresti rakendada. Euroopa Komisjon punnib vastu ja pakub vastutasuks mingit "turu korrigeerimise mehhanismi". EL-i riikide diplomaadid peavad Euroopa Komisjoni käitumist "kassi-hiire mänguks". Täna toimub veel üks EL-i riikide saadikute kohtumine, kuid erilisi tulemusi sealt oodata ei maksa.

Kas gaasihinna lagi aitab? Politico viis läbi uurimise, püüdes mõista, miks Ameerika ettevõtted ostavad USA veeldatud maagaasi (LNG) 20 dollari eest, meie aga üle 100 euro megavati kohta. Prantsuse poliitikud süüdistavad USA-d tervikuna, kuid Ameerika pole süüdi: pikaajaliste lepingutega müüakse USA LNG-d keskmiselt 34 euroga megavati kohta. Teine asi on see, et mõni aasta tagasi, kui USA LNG oli liiga kallis, müüsid mitmed Euroopa ettevõtted oma pikaajalised lepingud kellelegi teisele. LNG vahetab laevale laadimise hetkel omanikku, edasimüüja - lepinguomanik - võib määrata gaasile mis tahes hinna ja müüa seda kellele tahes - kas Euroopas, kas Aasias. Näiteks Prantsusmaal teenib suurema osa kasumist TotalEnergies, suurim USA veeldatud maagaasi eksportija. Politico järeldab, et hinnalagi Ameerika gaasi puhul ei aita – see viiakse lihtsalt teise kohta, kus müüvad maha kallimalt. Üks argument "dünaamilise hinnalae" kasuks on aga see, et piirmäär peaks olema kõrgem kui kustahes mujal, kuid madalam kui see, mida me praegu maksame. Veel üks vastuseta küsimus: kas EL-i riigid suudavad edasimüüjaid ohjeldada?

Iraani plaan. EL-i diplomaadid ütlesid ajalehele Politico, et Iraan loob skeemi, mis aitab Venemaal mööda hiilida 5. detsembril jõustuvast täielikust Venemaa naftaembargost. Skeemi põhielemendid on Euroopa pangad, muu hulgas Saksa Commerzbank ja Deutsche Bank, kus Iraan tegutseb Euroopa Keskpanga nõrga kontrolli (või selle puudumise) tõttu varifirmade kaudu. Nagu diplomaadid ütlevad: "See pole auk seinas - seina pole üldse."

Foto: Amanda Graham / Flickr (CC BY-NC-ND 2.0)