Kaubandussõja aimus

08/11/2022

Kas EL suudab veenda Ameerikat järgima vähem agressiivset kaubanduspoliitikat?

Valimispäev. USA-s on käimas vahevalimised, mille tulemusel võivad vabariiklased saada enamuse esindajatekojas ja võib-olla ka senatis. Ameerika poliitika muutub palju protektsionistlikumaks, mis mõjutab USA ja EL-i vahelist kaubandust. Prantsusmaa teeb ettepaneku anda USA-le kaubanduslöök kuni uue kaebuse esitamiseni Maailma Kaubandusorganisatsiooni ja tohutute subsiidiumideni Euroopa tööstusele; Saksamaa pooldab uusi läbirääkimisi – kuid need võivad, nagu märgib Brüsseli ajaleht Politico, kesta aastaid. USA valimistulemused võivad mõjutada ka Ukrainat – Kiiev kardab, et Washingtoni toetus väheneb.

Ungari ja raha. Ihaldatud 7,2 miljardi euro (toetustena) üleeuroopaliste fondide saamiseks on pahategudega vahele jäänud Budapest valmis läbi viima ulatuslikku kohtureformi. Sel puhul peab Viktor Orbáni valitsus Euroopa Komisjoniga läbirääkimisi. Brüssel teeb otsuse enne novembri lõpu.

Kliima. Euroopa Komisjoni president Ursula von der Leyen allkirjastab täna järjekordsel kliimakonverentsil Sharm el Sheikhis viis kahepoolset metsade kaitse lepingut – Mongoolia, Guajaana, Kongo, Sambia ja Ugandaga – ning lepingu Namiibiaga tooraine ja vesiniku tarnimise kohta. 

Foto: NATO / Flickr (CC BY-NC-ND 2.0)