Eesti kullide nelikus

21/10/2022

Milles EL-i juhid tippkohtumisel kokku leppisid ja saavad kokku leppida?

Kell kaks öösel. Nii hilja lõppes neljapäeva öösel vastu reedet EL-i juhtide arutelu energiakriisi ja sellele reageerimise üle. Saksamaa on kangekaelselt eriarvamusel gaasi hinna ülemmäära osas, kantsler Scholz ütles, et küsimuse lahendamiseks võib vaja minna veel ühte kohtumist. Märksa optimistlikum president Macron usub, et juhid on andnud Euroopa Komisjonile mandaadi sellise ülemmäära eelnõu kallal töötada. Asi niikuinii venib: edasi arutavad plaani (taas) energeetikaministrid, novembriks määrati energeetikanõukogu, siis ilmselt läheb vaja veel ühte tippkohtumist – aga talv aina läheneb. Täna arutavad riigijuhid sõda Ukraina vastu ja Hiinat. 

Me pakume sanktsioone. Balti riigid ja Poola - leht nimetab neid the quartet of Russia hawks („Venemaa-vastaste sõjakullide nelik“) - avalikustasid uue nimekirja võimalikest Venemaa-vastastest sanktsioonidest, vahendab Brüsseli ajaleht Politico. Ettepanekute hulgas on Venemaa Föderatsiooniga koostöökeeld tuumaenergeetika vallas ja Venemaa teemantidega seotud piirangud. EL-i diplomaadid ütlevad, et lähitulevikus ei ole vaja oodata uut sanktsioonivooru.

Tippkohtumise väljadel. Hispaania ja Portugal teatasid, et loobuvad MidCati gaasijuhtmest, mis ühendaks neid Saksamaaga, ning selle asemel hakkavad koos Prantsusmaaga ehitama BarMari gaasijuhet, mis ühendab nende Barcelona Marseille'ga. See on Macroni jaoks kindlasti võit, kuid ka Scholzi ei nukrutse – ta on “väga õnnelik”, et BarMari saab hiljem ka Kesk-Euroopasse laiendada.

Foto: EU2017EE Estonian Presidency / Flickr (CC BY 2.0)