Meie ärevuse saabuv talv

18/10/2022

Kas eurosaadikud suudavad veenda Euroopa Komisjoni selles, et gaasikriisiga peaks võitlema kogu EL?

Koos kriisi vastu? Rühm Euroopa Parlamendi liikmeid eesotsas Guy Verhofstadtiga pöördus  Euroopa Komisjoni poole kirjaga, paludes kasutada üleeuroopalisi võõrvahendeid Euroopa energiaabiplaani (European Energy Assistance Plan) rahastamiseks, et säästa ettevõtteid ja kodumajapidamisi jätkusuutmatute energiakulude eest kogu EL-is, mitte ainult rikastes riikides nagu Saksamaa. Muud ettepanekud hõlmavad Energia ostuplatvormi (Energy Purchase Platform) loomist, et osta gaasi koos.

Uus oht - „twindeemia“. Uus ingliskeelne sõna twindemic - „kaksikud“ + „pandeemia“ - viitab topeltpandeemia olukorrale. Just see ähvardab sel talvel EL-i lisaks kõikidele muudele õnnetustele: ühelt poolt COVID-19 ja teiselt poolt hooajaline gripp. Prantsusmaal on ametlikult välja kuulutatud kaheksas koroonaviiruse laine, Saksamaal arutavad võimud maskide tagasitulekut. Tänu vaktsineerimisele pole COVID-19 oht enam nii kohutav, kuid arstid kardavad, et meie organismid on nüüd vastuvõtlikumad tavalise gripi modifikatsioonidele ja et koroonaviirus ja gripiviirus võivad koos moodustada plahvatusohtliku kokteili.

Kriminaaluurimine. Samal ajal teatas Euroopa Prokuratuur (European Public Prosecutor’s Office, EPPO) ülehinnatud koroonaviiruse vaktsiinide ja nendega seotud Euroopa lepingute uurimisest. Figurantidest ametlikult ei teatata, kuid võimalik, et juhtum puudutab Euroopa Komisjoni juhti Ursula von der Leyenit, kes isiklikult kontrollis läbirääkimisi korporatsiooniga Pfizer. Jutt käib hiigelsummadest: 2021. aasta lõpuks sõlmis EL selliseid lepinguid 71 miljardi euro eest, tublisti rikastades sellega ravimifirmasid.

Foto: European Parliament / Flickr (CC BY-NC-ND 2.0)