Kuldne gaas

16/09/2022

Kas Norra teeb järeleandmisi? Kas pärast Euroopa Komisjoni sekkumist olukord meediaga paraneb?

Uus suurim gaasitarnija EL-is. Alates augustist on selleks Norra, kes varustab meid gaasiga poole miljardi euro väärtuses päevas. Loomulikult teenib selle pealt väga hästi. Euroopa Komisjoni juht Ursula von der Leyen teatas oma kõnes EL-i asjade seisu kohta, et üritab koos Norra võimudega gaasihindu alandada. Norra opositsioon leiab, et lisakasum peaks minema Ukraina toetuse fondi. Norra võimud juhivad tähelepanu sellele, et gaasi müüvad siiski eraettevõtted ning valitsusel pole õigust nende ärisse sekkuda.

Meedia vabaks! Euroopa Komisjon esitab täna eelnõu ajakirjandusvabaduse ja pluralismi suurendamiseks EL-is – mitmes riigis (Brüsseli ajaleht Politico nimetab ilmsete näidetena Ungarit ja Poolat, Piirideta Reporterid toovad lisaks välja ka Kreeka, Hollandi , Sloveenia, Malta, Itaalia) on sellega viimasel ajal probleeme. Eelnõu peaks kaitsma ajakirjandust poliitilise sekkumise ja valitsuse järelevalve eest ning piirama meedia võimet sulanduda kartelliekstaasi. Uute reeglite kohaselt tagatakse eurooplastele õigus pääseda juurde suurele hulgale sõltumatule meediale ning valitsustel keelatakse nende sõltumatust piirata. Meediaväljaanded on kohustatud avalikustama teavet selle kohta, kellele need kuuluvad – nii otseselt kui ka kaudselt. Lisaks peavad ametiasutused aru andma reklaamile kulutatud summade kohta.

Muuseas, Ungarist. Ungari Euroopa Liidu asjade minister Tibor Navracsics teatas, et Budapest teeb õiguse ülimuslikkuse põhimõtete osas mitmeid järeleandmisi. Euroopa Komisjon kavatseb pühapäeval teatada, et kärbib Ungari vahendeid, kuna ta ei soovi Brüsselit kuulata.

Foto: W. Bulach / Wikimedia Commons (CC BY-SA 2.0)