Uus kaubandussõda

01/09/2022

Kas EL-i autotööstus võidab USA autotööstust?

Venemaa ja viisad. EL-i välisministrid leppisid eilsel kohtumisel kokku 2007. aasta EL-i ja Venemaa vahelise viisalihtsustuslepingu peatamises, muutes sellega venemaalastele viisade hankimise protsessi kulukamaks ja pikemaks. EL-i tasandi kokkulepet venemaalastele viisade andmise keelamiseks ei ole saavutatud, kuid Brüsseli ajalehe Politico andmetel on "EL-i ministrid mitteametlikult lubanud teatud riikidel kehtestada täiendavaid piiranguid". Eesti on loomulikult üks nendest riikidest.

Elektriparlament. Euroopa Parlament on sunnitud elektriarvete tasumiseks loobuma enam kui 6,7 miljoni euro väärtuses ehitus- ja renoveerimistöödest. Kriitikud juhivad tähelepanu sellele, et kui loobuda massilisest reisimisest Strasbourgi täiskogu istungitele, just ongi võimalik säästa miljoneid. Prantsusmaa ei loobu Strasbourgist – see on poliitiline küsimus.

Kaubandussõda. Euroopa Komisjoni kaubandusvolinik Valdis Dombrovskis ja tema USA kolleeg Katherine Tai püüavad täna ära hoida järjekordset kaubandussõda EL-i ja USA vahel – seekord USA seaduse pärast, mis lubab Põhja-Ameerika autotootjatele maksude mahaarvamist. Tegelikult on see protektsionistlik skeem, mis on WTO reeglitega keelatud, ja see mõjutab Euroopa autotööstust – meie toodetavad elektriautod on lõpuks kallimad kui Ameerika omad.

Foto: Shannon Kringen / Flickr (CC BY 2.0)