Võitlus venemaalaste südamete ja meelte pärast

30/08/2022

Kas Venemaa turistidel keelatakse EL-i reisimine? Kas Brüssel suudab elektrihinna tõusu ohjeldada?

Viisad ja keelud. Euroopa Liidu välisministrid kohtuvad homme Prahas, et arutada muu hulgas, kas keelata venemaalastel Euroopa Liitu turistiviisaga sisenemine, nagu nõuavad Balti riigid ning mitmed Skandinaavia ja Ida-Euroopa riigid. Kohtumise eel saatsid Prantsusmaa ja Saksamaa laiali memorandumi, milles on selgelt kirjas: nad on täieliku keelustamise vastu. Näiteks sellepärast, et käib võitlus venemaalaste "südamete ja meelte" pärast. Ja sellepärast, et üliõpilastel, loomeinimestel, teadlastel, professionaalidel ei tohi keelata EL-i külastamist - pole vahet, kas neid kiusatakse kodumaal taga või mitte: neid ei saa meie väärtustest võõrandada. Soome välisministeeriumi juht Pekka Haavisto aga ei heida meelt ja ütleb, et ministrid naasevad selle teema juurde sügisel - vaja on uusi sanktsioone, kuid nende nimekiri on ammendunud.

Brüssel sekkub! Ursula von der Leyen teatas, et erandkorras töötab Euroopa Komisjon välja topeltsekkumise kava, et vältida elektrihindade tõusu. Lühiajalises perspektiivis on see omamoodi "erakorraline sekkumine" ja pikemas perspektiivis - "energiaturu fundamentaalne reform". Samuti kavatseb Brüssel toetada maksude kehtestamist mittegaasienergia – näiteks päikese-, tuule- ja tuumaenergia – tootjate lisakasumi pealt.

Nagu Scholz seda näeb. Saksamaa liidukantsler Olaf Scholz ütles esmaspäeval, kuidas ta tulevikku näeb: EL peaks saama 30 või isegi 36 riigi liiduks, mille hulka kuuluvad Lääne-Balkani riigid, Ukraina, Moldova ja Gruusia, kuid esmalt on vaja "viia läbi reformid ”. Muu hulgas peaks mitme olulise otsuse vastuvõtmiseks olema mitte kõigi, vaid ainult enamuse nõusolek; peale selle on võimatu suurendada Euroopa saadikute ja ka Euroopa Komisjoni liikmete arvu, vastasel juhul kasvavad mõlemad uute riikide arvelt "kafkalikesse mõõtudesse".

Foto: OSCE Parliamentary Assembly / Flickr (CC BY-SA 2.0)