Tulevane parempoolsus

29/08/2022

Kas EL saadab Ukrainasse koolitusmissiooni? Kas Poolat karistatakse veelgi rohkem?

Sõjalised eksperdid Ukraina jaoks? EL-i kaitseministrid arutavad täna Prahas, kuidas täpselt saab Euroopa Ukraina armeed toetada. Euroopa välisminister Josep Borrell soovitab saata Ukrainasse sõjalised missioonid, et koolitada Ukraina sõdureid ja ohvitsere: "Ma ei saa tegelikult aru, miks me saadame selliseid väljaõppemissioone Mosambiiki, aga Ukrainasse - mitte." Ideed toetavad Ida-Euroopa riigid. Kui varem olid mitmed riigid, sealhulgas Saksamaa, Itaalia, Kreeka ja Küpros, selle vastu, siis nüüd õpetavad juba ka sakslased ukrainlasi oma relvadega ümber käima, nii et ehk läheb Borrelli ettepanek läbi.

Kohtunikud vs. Poola. 28. augustil kaebasid neli Euroopa kohtunikke esindavat organisatsiooni EL-i Nõukogu kohtusse, nõudes Poola karistamist õigusriigi põhimõtete rikkumise eest oma Poola kolleegide suhtes. Muu seas soovivad Euroopa kohtunikud, et Brüssel külmutaks Poola osaluse Euroopa Taastamisfondis.

Parempoolsed valimistel. Itaalias ja Rootsis on peagi tulemas valimised; nagu kirjutab Brüsseli ajaleht Politico, mõlemas riigis võivad koalitsioonides võimule tulla paremäärmuslikud parteid. Samal ajal juba  1. jaanuaril 2023 Rootsist saab EL Nõukogu järgmine eesistujariik.

Foto: U.S. Embassy Kyiv Ukraine / Flickr (CC BY-ND 2.0)