EL ja kriis

21/07/2022

Kui palju eurotsooni diskontomäär tõuseb? Kas Venemaa keerab gaasikraani kinni? Kas Poola saab raha?

Itaalia ja turud. Itaalias on täiekaaluline poliitiline kriis: kolm võimukoalitsiooni parteid keeldusid toetamast peaminister Mario Draghit. Sel ajal teatab Euroopa Keskpank täna Roomas esimest korda enam kui kümne aasta jooksul diskontomäära tõusust, mis mõjutab kõiki euroala laenuvõtjaid. Kui palju diskontomäära tõstetakse, pole veel selge. Itaalia kriisile reageerides on turud langemas ja EKP otsus sõltub sellest, kui palju need päeva jooksul langevad.

Venemaa ja gaas. Täna võib Venemaa Euroopa jaoks gaasikraani kinni keerata – vähemalt paljud EL-i poliitikud kardavad seda. Kui see juhtub, kutsus Euroopa Komisjon riike üles vabatahtlikult vähendama gaasitarbimist 15%. EL-i riigid esitavad oma ettepanekud säästu kohta septembris.

Poola ja kohus. Euroopa Parlamendi eelarvekontrollikomisjon jõudis pärast eurosaadikute delegatsiooni visiiti Poolasse järeldusele, et riigi kohtutel on Poola ametivõimude põhjustatud „süsteemsed probleemid“ ning seega on ka alus rahaliste vahendite mitteeraldamiseks. 

Foto: European Parliament / Flickr (CC BY-NC-ND 2.0)