Kas EL-il on piisavalt sisemisi ressursse, kui Venemaa gaasi lõplikult sulgeb? Kas Euroopa suudab vabaneda konsensuse põhimõttest?
Söe tagasitulek. Venemaa on vähendanud gaasijuhtme Nord Stream 1 kaudu Saksamaale tarnitavat gaasi 60% võrra ja ütleb, et selles on süüdi "remonditööd", kuid Saksamaa ei usu Venemaad. Selle tulemusena andis Saksamaa majandusminister Robert Habeck korralduse söeküttel töötavate elektrijaamade käivitamiseks.
Ära tüüdanud? Ungari saadik EL-is Tibor Stelbaczky lahkub kiiruga oma kohalt kõige otsustavamal hetkel, mil saadikute otsustest sõltub väga palju. Brüsseli ajaleht Politico viitab sellele, et saadik on lihtsalt tüdinenud tegemast mitte väga meeldivat tööd, milleks on Ungari presidendi igasuguste kapriiside helindus Coreperi koosolekutel (EL-i poliitikat koordineeriv saadikute nõukogu).
Ära tüüdanud- 2. Euroopa Komisjoni juht Ursula von der Leyen kutsus esmaspäeval üles lõpetama konsensuse praktikat välispoliitiliste otsuste tegemisel Brüsseli tasandil. Mõnel Euroopa riigil on ilmselgelt kõrini sellest, et teised riigid muudkui takistavad selliste otsuste vastuvõtmist, sisuliselt šantažeerides EL-i mõnes muus küsimuses ning kogu liit sattub nende pantvangi. Paraku saab konsensuse põhimõttest lahti saada vaid konsensuse kaudu. Aga võib-olla on Euroopa Komisjonil mõni kaval plaan?
Foto: x1clima / Flickr (CC BY-ND 2.0)