Kaubandussõja eelaimus

13/06/2022

Mida toob kaasa Boris Johnsoni valitsuse demarš? Kas Türgit veenatakse nõustuma Soome ja Rootsi vastuvõtmisega NATO-sse?

Britid ründavad. Ühendkuningriigi võimud avalikustavad täna seaduseelnõu, mis muudaks ühepoolselt Põhja-Iirimaa protokolli. Kui EL-ile – protokollile teisele allakirjutanule – muudatused ei meeldi, võib meid oodata kaubandussõda Ühendkuningriigiga.

Palestiina õpikud. Euroopa Komisjoni juht Ursula von der Leyen sõidab Iisraeli, kus ta võib teatada otsusest vabastada EL-i poolt Palestiinale humanitaarabiks eraldatud vahendid. Vahendid blokeeriti varem, kuna Iisraeli-meelsed rühmitused väitsid, et Palestiina õpikud sisaldavad antisemiitlikku sisu. 15 EL-i riiki palusid Euroopa Komisjoni, et see siiski annaks  palestiinlastele raha ja enamik Euroopa volinikke hääletas "poolt" – kuid on ka rahulolematuid. Pärast Iisraeli sõidab von der Leyen Jordaaniasse ja Egiptusesse, kus arutab kohalike liidritega energiakoostööd, muu seas Egiptuse gaasi ostmist, aga ka ähvardavat toidukriisi.

Ukraina ümber. EL-i kolme juhtiva riigi – Saksamaa, Prantsusmaa ja Itaalia – juhid sõidavad neljapäeval Kiievisse, et pidada läbirääkimisi president Zelenskyga. Samal ajal üllatas NATO peasekretär kõiki, öeldes, et Türgil, kes on Soome ja Rootsi alliansiga liitumise vastu, on "põhjendatud hirmud". Brüsseli ajaleht Politico usub aga, et see on osa taktikast eesmärgiga   veenda Türgit vastuväited tagasi võtma.

Foto: Number 10 / Fickr (CC BY-NC-ND 2.0)