Kas EL-i ähvardab nälg? Kas EL saab üle Poola vastuseisust korporatsioonide maksustamisele? Miks on metsloomad lemmikloomana ohtlikud?
Poola on vastu. Tänasel EL-i rahandusministrite kohtumisel tuleb arutlusele seadus, mis käsitleb rahvusvaheliste korporatsioonide maksu miinimummäära 15% – selle maksu kohta on olemas rahvusvaheline kokkulepe. Poola aga hakkas ootamatult mässama, nõudes selle maksu sidumist teisega – maailma 100 suurima ettevõtte maksuga (selle kohta on ka rahvusvaheline leping). Sellise sidumise korral on oht, et protsess jõuab kiiresti ummikusse, mistõttu otsustas Prantsusmaa – juulini EL-i eesistujariik – selle punkti päevakorrast üldse eemaldada. Brüsseli ajalehe Politico teatel arvatakse Brüsselis, et Poola paneb kodarad ratastesse, et Euroopa Komisjoni šantažeerida - et see ikkagi annaks Poolale raha, mida ta hoiab kinni, kuna Poola rikub õigusriigi põhimõtteid. Samal ajal EL-i poolt 15% maksu heakskiidust sõltub, kas see plaan globaalselt ellu viiakse. Kuid Euroopa Komisjon valmistub maksma Poolale ettenähtud raha – ja võib-olla võtab Varssavi siis oma vastuväited tagasi.
EL-i nälg ei ähvarda, kuid... Kuigi Venemaa sõda Ukraina vastu ähvardab ülemaailmse toidukriisiga, Euroopa Komisjoni hinnangul Euroopas nälga ei tule – suures plaanis varustame end toiduga ise. Hinnad võivad aga tõusta ja täiendavalt 8–13 miljonit eurooplast on alatoitumise ohus.
Loomade kaitseks. Küpros, Leedu, Luksemburg ja Malta teevad ettepaneku võtta vastu uus EL-i seadus, mis keelaks ohtlike metsloomade ja punasesse raamatusse kantud loomade, näiteks tiigrite, hiidkilpkonnade ja alligaatorite pidamise. Tänapäeval lubatakse tiigreid kodus pidada Saksamaal, Prantsusmaal, Hispaanias, Iirimaal ja Tšehhis. Statistika kohaselt lisaks kassidele ja koertele peavad eurooplased kodus 100 miljonit looma. Seaduse autorid ütlevad, et asi pole ainult ohustatud liikide kaitsmises – Euroopa peab vältima uute haigustüvede tekkimist kokkupuutel loomadega, nagu juhtus Hiina Wuhanis. Koduloomad on pälvinud taas tähelepanu seoses teadetega ahvirõugetest – alates 15. maist on EL-is registreeritud 67 haigusjuhtu üheksas riigis, sealhulgas Prantsusmaal ja Saksamaal.
Foto: Trish Hartmann / Flickr (CC BY 2.0)