Millega lõpeb Euroopa tuleviku konverents? Kas Venemaa sulgeb gaasi kogu EL-is? Miks Euroopa piirivalve ülem ametist lahkub?
Kuidas Venemaale maksta. Esmaspäeval kogunevad EL-i energiaministrid, et arutada, millised Venemaalt pärit nafta ja gaasi eest maksmise viisid rikuvad Venemaa-vastaseid sanktsioone ja millised mitte. Põhjuseks on Venemaa gaasi ekspordi peatamine Bulgaariasse ja Poolasse, kuna nad keeldusid selle eest Vene Föderatsiooni tingimustel maksmast. Bulgaariale saatsid venelased lepingu lisa, milles nõuti eurode ülekandmist kolmandale osapoolele, et see konverteeriks eurod rubladeks, ning Bulgaaria võimud pole kindlad, et see ei riku EL-i sanktsioone – ja et see üldse seaduslik on, kui maksumaksjate raha antakse mõnele kolmandale osapoolele. Ka Saksamaal on esimene pretsedent – venelased lükkasid tagasi ühe euromakse, mis puudutab aga vaid 0,7% Venemaalt Saksamaale imporditavast gaasist. Itaalia lülitab sel suvel avalikes hoonetes ventilatsiooni välja, et sõltuvust Vene gaasist vähendada.
Äkiline erruminek. Euroopa piiriagentuuri Frontex juht Fabrice Leggeri astub täna ametist tagasi, teatab Brüsseli ajaleht Politico. Alates 2015. aastast, mil Leggerist sai organisatsiooni direktor, oli Frontexile palju pretensioone seoses tema tööga migrantidega. Lähiajal esitab EL-i korruptsioonivastane agentuur OLAF Frontexi tegevuse uurimise tulemusi.
EL-i tulevik. Euroopa tuleviku konverentsi täiskogu viimane istungjärk toimub täna ja laupäeval Strasbourgis. EL-i elanike tehtud ettepanekute hulgas, mida arutatakse on: anda Euroopa Parlamendile õigus luua seadusi; tühistada EL-i liikmesriikide veto; investeerida veelgi rohkem võitlusesse globaalse soojenemise vastu. Paljud sellised ettepanekud eeldaksid EL-i põhilepingute muutmist. Lõplik dokument esitatakse Euroopa Parlamendile, Euroopa Komisjonile, aga ka president Macronile (Prantsusmaa on sel poolaastal EL-i eesistuja) 9. mail.
Foto: Rasande Tyskar / Flickr (CC BY-NC 2.0)