Mida vastab Kreml läänele? Miks EL ei karista Ungarit? Kas WTO aitab Hiinaga hakkama saada?
Sissesõit igast küljest. USA ja NATO on andnud Venemaale oma ametlikud vastused tema nõudmistele ning niipalju kui aru saab, ei välista nad kindlasti ka Ukraina vastuvõtmist NATO-sse. Nüüd jäi sõna Kremlile. Samal ajal omandab konflikt üha uued mõõtmed: eilsed Normandia formaadis läbirääkimised Prantsusmaa ja Saksamaa osavõtul lõppesid nõusolekuga saavutada Donbassis "tingimusteta relvarahu", seevastu USA riigisekretär pidas kõnelusi Hiina välisministriga – viimasele pole eskaleerumine Ukrainas üldse kasulik. Saksamaa on valmis Ukrainat aitama, kuid on vastu EL-i ühismissiooni saatmisele Ukraina sõjaväe väljaõpetamiseks (ja mitte üksi – et selline missioon aitab kaasa eskaleerumisele, hoiatasid Itaalia, Kreeka ja Küpros). Teine asi on anda Kiievile EL-i raha enesekaitse jaoks.
Kuni valimisteni ei karistata. Euroopa Komisjoni volinik Didier Reynders ütles Brüsseli ajalehele Politico, et Euroopa Komisjon ei trahvi Ungarit õigusriigi põhimõtete rikkumise eest seni, kuni Euroopa Kohus trahvimehhanismi üle otsustab. Kuid isegi kui kohus langetab 16. veebruaril otsuse EL-i kasuks, järgnevad poliitilised lahingud, nii et enne Ungari parlamendi valimisi (3. aprillil) ei juhtu midagi.
Teie peale kaevatakse! Euroopa Komisjon kaebab Maailma Kaubandusorganisatsiooni Hiina peale, mis seab Leedu ärile mitteametlikke takistusi (seoses Taiwani de facto tunnustamisega Leedu poolt). Tõsi, WTO menetlused kestavad sageli aastaid. Saksamaa veenis Brüsselit Hiinale vastusanktsioone mitte kehtestama.
Foto: 7th Army Training Command / Flickr (CC BY 2.0)