Kuidas jätkub keeruline majanduslik ja poliitiline olukord Nord Stream 2 ümber? Kas pärast Itaalia peaministri vahetust tekib EL-is rohkem kaost?
Nord Stream 2 ja kõik teised. Saksamaa asekantsler Robert Habeck hoiatas USA-Venemaa Ukraina-teemaliste kõneluste eel, et kui Venemaa Ukrainasse tungib, ei jää uus torujuhe mitte ainult sertifitseerimata, vaid blokeeritakse täielikult. Sarnane olukord on tekkimas ka USA-s: vabariiklasest senaator Ted Cruz sõlmis demokraatidega enne jõule kokkuleppe – vabariiklased lubavad Bidenil ametisse nimetada hulga suursaadikuid ning demokraadid nõustuvad Moskvale sanktsioonide kehtestamisega; eelnõus on selliste sanktsioonide tingimuseks sissetung Ukrainasse. Kas USA võimalikud sanktsioonid Saksamaad tabavad, on ebaselge. Samal ajal tõusid gaasihinnad EL-is teisipäeval 30% Venemaalt madala gaasitarne taustal, hoolimata vedelgaasi tarnetest Ameerika Ühendriikidest – aga Gazprom maksis oma ülemeremüügi tütarettevõttele dividendidena välja 179 miljonit naela. On ka teisi tagajärgi: Poola kaevurid nõuavad söe ületundide kaevandamise eest kõrgemat palka. Saksamaa plaanib gaasisõltuvusest vabaneda, ehitades aastas 1000-1500 uut tuulikut.
Roomas on tulemas muutused. Ilmselt võib praegune peaminister Mario Draghi saada peagi EL-i kolmanda majanduse presidendiks. Kellest saab uus peaminister ja kuidas tuleb Itaalia toime neljandiku Euroopa taastamisfondi (200 miljardit eurot 800-st) evitamisega ning mida see toob kogu EL-le, ei tea keegi.
Foto: Jürgen Mangelsdorf / Flickr (CC BY-NC-ND 2.0)