Hinnad annavad elektrilöögi

26/10/2021

Kas EL muudab elektrituru reegleid, et langetada hindu ja vältida kriisi?

Kas turg peaks toimima teisiti? EL-i energiaministrid kogunevad täna Luksemburgis erakorralisele kohtumisele, kus keskendutakse energiahindade hüppelisele kasvule. Võitlus toimub nende riikide vahel, kes on EL-i elektrituru reeglite läbivaatamise vastu (Saksamaa, Austria, Skandinaavia ja Balti riigid...), ning riikide vahel, kes seda revideerimist nõuavad (Prantsusmaa, Hispaania...). Nagu hispaanlased märgivad, tähendab iga megavati hinnale lisanduv euro 2,7 miljardit eurot elektrikulu kogu EL-is.

Kuidas täpselt see teistmoodi on? Seni toimib turg nii: tänase elektri alghinna määrab eile kalleimast kütusest toodetud elektri hind. See on tehtud selleks, et kulud saaksid katta kõik elektritootjad eranditult. Hispaania soovib, et tänased hinnad määraks kas või ajutiselt eile toodetud elektri keskmine hind riikides, kes soovivad kriisi ajal reegleid muuta (ja et Euroopa Komisjon lõpetaks samal ajal spekuleerimise CO2 emissioonikvootidega). Eriti kannatab Prantsusmaa – 70% tema elektrist toodetakse tuumajaamades, kuid hinnad on EL-i turul kehtivate reeglite tõttu nagunii taevasse tõusnud.

Kas Ukraina aitab meid? Rootsi peaminister Stefan Löfven usub, et Ukraina, kus on suured gaasivarud, võib aidata vähendada gaasihindu ja seega ka elektrihinda.

Foto: PXhere / Licence (CC 1.0)