Elektriline tippkohtumine

21/10/2021

Milliseid küsimusi ja alternatiive arutatakse Euroopa Liidu tippkohtumisel? Mille eest andis Euroopa Parlament Navalnõile auhinna?

Viimane tippkohtumine. Euroopa Liidu juhid kogunesid Brüsselisse kahepäevasele tippkohtumisele, tõenäoliselt viimasele (107.!) Angela Merkeli jaoks. Seejuures, nagu kirjutab Brüsseli ajaleht Politico, kui võrrelda tema kõige esimese tippkohtumise teemasid praegustega, siis on sarnasus märkimisväärne: „globaalne lähenemine rändele“, „kliimamuutus“, „õigusriik“...

Gaas ja elekter. Tippkohtumise üks põhiküsimusi on see, mida teha Poolaga ja kas üldse midagi teha. Teiseks teemaks on energia hind. Tõenäoliselt ei jõua Euroopa Liidu juhid üksmeelele, kuidas hinnatõusuga toime tulla. Liberaalsed riigid (Luksemburg, Holland) on veendunud, et midagi pole vaja teha - kõik möödub iseenesest vähem kui aasta pärast. Saksamaa on ettepanekutele avatum ja toetab muu hulgas ajutisi maksukärpeid. Lõuna- ja Ida-Euroopa riigid eesotsas Hispaaniaga nõuavad muudatusi elektrituru reeglites ja Euroopa kollektiivsete gaasivarude loomist. Küsimus on selles, milliseid Euroopa Liidu riike on Euroopa Komisjon valmis kuulama. Võib-olla tuleb kõne alla ka Venemaa roll: kuigi Gazprom täidab oma pikaajalisi kohustusi, ei reageerinud ta nõudluse kasvule, milles mõned poliitikud näevad geopoliitilist probleemi.

Navalnõi. Euroopa Parlament andis Aleksei Navalnõile Sahharovi auhinna inimõiguste valdkonnas „väsimatu võitluse eest Vladimir Putini režiimi korruptsiooni vastu, mis maksis talle vabaduse – ja oleks võinud maksta ka elu“.

Foto: Bogomolov PL / Wikimedia Commons (CC BY-SA 3.0)