Kas EL vajab ühist energiahoidlat? Kes tahab Hiinaga tülli minna? Roheline suund - probleem või lahendus?
Gaas ja elekter. Täna pidi Euroopa Komisjon rääkima meetmetest seoses gaasihindade tõusuga, kuid lükkas avalduse nädala võrra edasi. Homme EL-i keskkonnaministrid arutavad (Poola ja Kreeka palvel) olukorda Luksemburgis. Itaallased ja hispaanlased arvavad, et EL-il peaks olema ühine energiahoidla, et turu kõikumiste korral oleks tal „strateegiline gaasivaru” - lisaks on muidugi vaja sotsiaalseid meetmeid, et inimesed ei kannataks hinnatõusu all rohelise kokkuleppe rakendamise käigus. Eurorühma (euroala rahandusministrid) juht ütles sellal, et nende arvates on praegune probleem ajutine ja rohekokkulepe on mitte osa probleemist, vaid selle lahendus.
Tippkohtumise eel. Täna õhtul kogunevad EL-i juhid Sloveenias Brdo lossis, et õhtustada, arutada asju ja valmistuda homseks Lääne-Balkani tippkohtumiseks. Täna on kavas rääkida Austraalia-Suurbritannia sõjalisest liidust AUKUS, millega EL on peaaegu tülli läinud, ning strateegilise autonoomia vajalikkusest, sealhulgas kaitsevaldkonnas. Brüsseli ajaleht Politico kirjutab, et teemat edendab president Macron ning kurjad keeled väidavad, et Prantsusmaa tahab lihtsalt rohkem relvi müüa (eelmisel nädalal sõlmis ta lepingu Kreekaga). Kohal on ka Angela Merkel - ta on endiselt Saksamaa liidukantsler. Eeldatavasti palub Leedu president solidaarsust Vilniuse ja Pekingi vahelises diplomaatilises sõjas, kuid kaastunnet oma kolleegide seas ta vaevalt küll leiab.
Öine vestlus. Öösel helistas president Biden Euroopa Komisjoni juhile Ursula von der Leyenile ja nad vestlesid peaaegu pool tundi. Jutt käis koostööst EL-i ja USA vahel, vastuseisust Hiinale (von der Leyen selgitas, et Euroopa ei taha Hiinaga tülli minna), Brexitist, ülemaailmsest korporatsioonide maksustamisest ja ka Lääne-Balkanist.
Foto: pxhere (CC0)